Kendini Onarıp, Elektrikli Araçları da Şarj Edebilen Yollar Yapılıyor

Kendini Onarıp, Elektrikli Araçları da Şarj Edebilen Yollar Yapılıyor

Yollarda bulunan çatlaklar ve zemin bozuklukları hem arabaların hızlı aşınmasına hem de sürücülerin kaza yapmalarına sebep olabiliyor. Ancak, her iki durumu da tek seferde çözümleyebilecek asfalt yollar geliştiriliyor.

Sürüş güvenliği ve maddi hasarlar için tehlike oluşturan bu durum, Hollanda'da bulunan Delft Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından oldukça ciddiye alınıyor. Bilim insanları bu üniversitede elektrikli otomobilleri şarj eden ve kendi kendini onarabilen bir yol geliştirdiler.

Aslında bu iki işlevinde aynı anda ilk kez bira araya gelmesini bir kenara bırakın, bir yolun kendi kendini onarabiliyor olması bile bir mucize. Yolun kendini onarabilmesi için bilim insanları, kalsiyum karbonat üreten bakteriler kullanacaklar. Öte yandan, elektrikli araçların, bu yollardan faydalanarak şarj edebilmesi için iletken çelik lifler kullanacak olan teknisyen ve bilim insanları, yolun güneşten topladığı enerjiyi otomobillere iletilecek bir düzenek geliştiriyorlar. Bu yol üzerinde hareket eden elektrikli araçlar böylece hareket halinde şarj olarak daha uzak mesafelere seyahat edebilecekler.

Peugeot, Otonom Arabalar Kervanına Katılıyor

Google Biz Akıllı Araba Yapmıyoruz Akıllı Şoför Yapıyoruz Dedi

Nvidia, Akıllı Arabaların Beyni Olacak Yeni Xavier İşlemcisini Tanıttı

YORUMLAR