Kendisini Resim Dosyası Gibi Gösteren Yeni Facebook Virüsüne Dikkat

Kendisini Resim Dosyası Gibi Gösteren Yeni Facebook Virüsüne Dikkat

Eğer bir Facebook hack felaketine maruz kalmamak istiyorsanız yeni yayılmaya başlayan Facebook virüsü için dikkatli olmanızda fayda var. Daha önceden farklı türdeki Facebook virüsleriyle karşılaşmıştık. Bu virüsler Facebook haber akışında kendilerini sahte haberler olarak gizliyorlardı. İlgi çekici bir başlıkla haber akışınızda çıkan bu sahte haberlere tıkladığınızda Facebook dışındaki bir siteye yönlendiriyordunuz ve bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza bir kötü amaçlı yazılım yükleniyordu. Bu da istemediğiniz paylaşımlar yapmanıza, Facebook hesabınızın çalınmasına sebep oluyordu. Yeni keşfedilen bir Facebook virüsü ise farklı bir yolla bulaşmakta.

Yeni Facebook virüsü kendisini SVG formatlı bir resim dosyası altında gizliyor. Bu dosya türü JPG, PNG ve BMP formatları gibi yaygın olarak kullanılmasa da içinde JavaScript kodları barındırabilme özelliğiyle dikkat çekiyor. Bu kodlar sayesinde bu resim dosyaları kendilerini tarayıcınız üzerinde açabilmekte. Fakat yeni Facebook virüsünü tasarlayan kişiler SVG dosyalarının bu özelliğinden faydalanarak zararlı kodlarını dosya içine gizlemişler.

SVG formatlı Facebook virüsüne Facebook üzerinden tıkladığınızda önce tarayıcınızda yeni bir sayfaya yönlendiriliyorsunuz. Bu sayfa bir YouTube sayfası gibi görünüyor olsa da aslında kötü amaçlı yazılım indirtme amaçlı bir sayfa. Sayfadaki videoyu oynatmak istediğinizde bu videoyu oynatabilmeniz için sizden bir codec uzantısını indirmeniz isteniyor. İşte bir Google Chrome codec uzantısı olarak gösterilen bu dosya aslında bir virüs. Bu virüsün kötü yanı ise bilgisayarınıza daha fazla kötü amaçlı yazılım indirmesi.

Virüsün bulaştığı bilgisayarlarda kullanıcıların Facebook hesabı ele geçirilebiliyor. Ayrıca virüs ele geçirdiği hesaplardan kendisini yaymaya devam ediyor. Bu da bu virüsü daha da tehlikeli yapmakta.

Eğer Facebook hesabınızın çalınmasını istemiyorsanız SVG formatlı dosyalara tıklamamanızda fayda var. Bilgisayarınızda antivirüs yazılımları kullanmanız bu tür virüslerin bulaşmasını engelleyebilir.

Facebook'ta İstenmeyen Paylaşımları Kaldırma

Facebook Hem Zuckerberg’i Hem de Binlerce Kullanıcısını Öldürdü

YORUMLAR