Keseli Aslanların 23 Milyon Yıl Önce Yaşadığı Ortaya Çıktı

Bu bölgede, Lekaneleo roskellyae olarak isimlendirilen, nesli tükenmiş bir aslan türüne ait kalıntıları gördüler. Araştırma ekibinin kalıntılarını keşfettiği Lekaneleo roskellyae türü, fazlasıyla ilginç özelliklere sahip.

Her geçen gün farklı hayvanlara rastlamak mümkün oluyor. Geçtiğimiz günlerde keseli aslan türü ile ilgili bazı kalıntılar bulundu. İşte bilim dünyasında ses getiren haberimizin detayları.

Avustralya, eylül ayında çıkıp aylarca devam eden orman yangınlarının yaralarını sarmaya çalışırken diğer yandan da bazı güzel haberler alıyor. Avustralya'da araştırma yapan bilim insanları, milyonlarca yıl önce yaşamış ve nesli tükenmiş olan bir aslan türünün fosillerine rastladılar.

Keseli aslanlar birçok ilginç özelliğe sahip

Yeni Güney Galler Üniversitesi tarafından devam ettirilen çalışmalar sonucunda bilim insanları, Avustralya'nın Queensland eyaletinde bulunan ve ülkenin en popüler fosil bölgesi olan Riversleigh'ta fosil araştırması yaptı.

Bu bölgede, Lekaneleo roskellyae olarak isimlendirilen, nesli tükenmiş bir aslan türüne ait kalıntıları gördüler. Araştırma ekibinin kalıntılarını keşfettiği Lekaneleo roskellyae türü, fazlasıyla ilginç özelliklere sahip. Lekaneleo roskellyae, keseli bir aslan türü. Bu hayvan her ne kadar kedi büyüklüğünde olsa bile, kemik kırabilme yeteneği olan oldukça güçlü dişlere sahipti. 

Bu tür aslanlar, yakaladıkları avlarını bu keskin dişleri sayesinde neredeyse tamamen parçalama yeteneğine sahipti. Etkileyici diş yapısıyla diğer keseli aslan türlerinden ayrılan Lekaneleo roskellyae, bilim insanları tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bu aslan türünün 23 milyon yıl önce yok olduğu tahmin ediliyor.

YORUMLAR