Kime Benzediği Gör Uygulamalarından Uzak Durun!

kime benzediğini gör

Son günlerde sosyal medyanın gündeminden düşmeyen, Kime Benzediği Gör ve Seni Kim Aramış gibi hizmetler sunan uygulamaların, büyük tehlikeleri beraberlerinde getirdikleri söylendi.

Özellikle GetContact isimli uygulamanın sadece bir gün içerisinde milyonlarca kullanıcıyı çekmesinin ardından, Kime Benzediğini Gör ve Seni Kim Aramış tarzı isimlere sahip olan uygulamaların, kullanıcı verilerinin korunmasına yönelik önemli tehlikeler içerdikleri belirtildi.

Trend Micro Akdeniz Ülkeleri ve İsrail Genel Müdürü Yakup Börekcioğlu, kullanıcıların, uygulamaları yüklemeden önce “Facebook Bilgilerim ile Üye Ol” ya da “Mail Adresi & Telefon Numaram ile Üye Ol” seçeneğini işaretlemeleri ile beraber bu uygulamalara veri akışını başlattıklarının altını çizdi. Kaynağı belli olmayan uygulamaları indirdikten sonra soyadınız, kullanıcı isminiz, cinsiyetiniz, hangi ağa bağlı olduğunuz ve profil fotoğrafınızın uygulama tarafından otomatik olarak elde edildiğini dile getiren Börekcioğlu, tehlikenin sadece uygulamayı indirenler için geçerli olmadığını, bu uygulamayı kullananların arkadaşlarının da tehlike olduğunu hatırlattı.

Börekcioğlu konuyla ilgili “Kullandığımız uygulamaların birçoğu, yükleme esnasında kişisel verilere erişim iznine ihtiyaç duyuyor. Kullanıcıların önemli bir kısmı “benim verimi ne yapsınlar” gibi yaklaşımlarla, bu taleplere onay veriyor. Bu durum da kişisel verilerin “izinler” dahilinde üçüncü şahıslar ve şirketlerle paylaşılmasının yolunu açıyor.” dedi.

Açıklamalarına devam eden Yakup Börekcioğlu, “Elde edilen veriler, daha geniş bir veri havuzunda toplanırken, bir yandan da “kullanıcı davranış” analizi için kullanılıyor. Bu durum da kullanıcıların kendi onayları ile markalar, siyasi partiler ve benzeri oluşumlar tarafından manipüle edilmelerine neden oluyor. Bunun için kullanıcıların öncelikle uygulamanın güvenilirliğinden, hangi verilerini paylaşıma açtıkların dan emin olmaları ve riskli uygulama ve sitelere karşı mobil telefonlarında bile mutlaka güncel bir güvenlik yazılımı bulundurmaları gerekiyor.” açıklamasında bulunuyor.” İfadelerini kullandı.

YORUMLAR