Kimya Dalında Verilen Nobel Ödülü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Oldu

Kimya Dalında Verilen Nobel Ödülü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Oldu

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi tarafından verilen Nobel Ödüllerine Kimya Dalında Türk bilim insanıı Prof. Dr. Aziz Sancar layık görüldü.

Nobel Kimya Ödülü'nü bu yıl 3 bilim insanı kazandı. Bu isimlerin arasında Prof. Dr. Aziz Sancar 'da yer aldı. Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan diğer isimler İsveçli Tomas Lindahl ve ABD'li Paul L. Modrich oldu. Sancar, Orhan Pamuk'tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu. Orhan Pamuk Nobel’ini 2006 yılında edebiyat dalında kazanmıştı.

Prof. Dr. Aziz Sancar Nobel Kimya Ödülünü hücrelerin hasar gören DNA'larını nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde kazandı. Sancar'ın söz konusu araştırmaları yeni kanser tedavilerinin geliştirilmesinde de kullanılıyor.

Prof. Dr. Aziz Sancar kimdir?

ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşuna imza atan bilim insanı olarak da tanınıyor. İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu. 1977'de doktora çalışmaları için ABD'ye giden Sancar,  çalışmalarını uzun yıllardır ABD'de sürdürüyor.

Nobel Ödülleri nedir, kimlere verilir?

Nobel Ödülü, bilim insanı ve mucit Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan bir prestij ödülüdür. İlk Nobel ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştı. Nobel ödülleri fizik, kimya, fizyoloji – tıp, edebiyat ve barış başlıkları altında dağıtılıyor. 

YORUMLAR