Kırılan Telefon Ekranları Tarihe Karışıyor

Kırılan Telefon Ekranları Tarihe Karışıyor

Hani telefonunuz düşerde yerden kaldırırken ekranının kırıldığını ya da çatladığını farkedersiniz ya, içiniz cız eder. İşte o anlar yakın gelecekte son bulacak. Sürekli çıkan yeni amiral gemileri ile birlikte gelişen akıllı telefonlar üzerinde, yakın zamanda kırılmayan ve mermi geçirmeyen camlar kullanılmaya başlanacak.

Çizilmeyen ve kırılmayan mermi geçirmez camlar sayesinde zırhlı arabalar kadar dayanıklı ekranlara sahip olacak akıllı telefon ve tabletlerin maliyeti ne olur bilinmez ama 10 yıllık araştırmalar sonucunda transparan metal üretildi. Mermiye bile dayanıklı olan bu yeni madde "Spinel" olarak adlandırılıyor. Cam gibi görüntü veren Spinel, gelecekte üretilecek olan akıllı telefonları kırılamaz hale getirecek gibi görünüyor.

Spinel adı verilen madde aslında magnesyum aluminat minerali. Bu mineralin en önemli avantajı ise istediğiniz şekle sokabiliyor olmanız. Bu sayede telefon ekranları üretiminde kullanılarak çelik gibi sağlam ve mermiye bile dayanıklı ekranlar üretilecek.

Telefon ekranları dışında kamera lensleri için de kullanımı uygun olan bu madde sayesinde, gelecekteki akıllı telefon modelleri düşmeye karşı dayanıklı, ekranı çizilmez ve kırılmaz olacak.

Henüz teori olarak değerlendirilen spinel camların akıllı telefon ve tabletler üzerinde kullanılıp piyasaya çıkması malesef çok yakın bir zamanda gerçekleşmeyecek. Ayrıca Spinel askeri araç, kamera, drone ve uydularda kullanımı münkün olan bir madde. Buna rağmen askeriyeden sonra tüketicilerin kullanıma sunulan ürünlerde de kullanılacağı kesin gibi duruyor. Sizin mermi geçirmeyen ve kırılmayan ekrana sahip olan akıllı telefonlar hakkındaki görüşleriniz neler? Alttaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Anonim Mesajlaşma Uygulaması Secret Kapanıyor

YORUMLAR