Kirli Havadan Enerji Elde Edildi

Kirli Havadan Enerji Elde Edildi

Sürdürebilir, doğa dostu enerji üretimi ve hava kirliliği ile mücadele için çok önemli bir dönüm noktasına geldik. Belçika'daki Antwerp Üniversitesi ve KU Leuven'e bağlı olarak görev yapan bir grup bilim insanı bir yandan havayı temizleyen bir yandan da hidrojen üretebilen oldukça ilginç bir sistem geliştirdiler. Bu işi yapabilen cihaz da oldukça küçük boyutlarda olmasıyla dikkat çekiyor.

Nano teknolojinin bir mucizesi olarak nitelendirilebilecek küçük cihazda 2 bölüm bulunuyor ve bu bölümler birbirlerinden bir zar ile ayrılıyor. Bölümlerden bir tanesi havayı temizlerken, diğeri bu işlem sırasında hidrojen üretiyor. Sonuçta doğanın en büyük problemlerinden biri olan hava kirliliği enerji ihtiyacımızı karşılayacak bir hammaddeye dönüştürülebiliyor.

Günümüzde hidrojen motorları yaygın olmasa da bu teknolojiyi kullanan otobüs ve Toyota Mirai gibi araba modelleri görmüştük. Yani kirli havadan elde edilen hidrojeni bir yakıt olarak kullanabilecek araçlar mevcut. Geliştirilen küçük cihaz güneş ışığı altında çalışmakta ve tıpkı bir güneş pili gibi iş görmekte.

Aslında bu cihazın kullandığı teknoloji önceden sudan hidrojen üretmek için kullanılıyordu. Fakat araştırmalar sonucu yoğun karbonmonoksit içeren kirli havadan daha verimli bir şekilde hidrojen elde edilebildiği görülmüş. Yapılan testler şu an için sadece birkaç santimetrakare ölçekli; fakat araştırma ekibi bu ölçeği büyütmek için çabalayacak. Ayrıca cihazın verimliliğinin artırılması ve güneş ışığının daha iyi kullanılabilmesi için çalışmalar devam edecek.

Bu teknoloji büyük ölçekli olarak kullanılmaya başlandığında endüstriyel üretimde daha karlı iş modelleri ortaya çıkabilir. Fabrikalar, ürettikleri kirli havayı hidrojene dönüştürüp bu hidrojenii enerji ihtiyaçlarını gidermek için kullanabilir. Bu sayede hem havayı kirletmeyen, hem de kendi enerjisini üreten bir sanayi modeli oluşturulabilir.

Sentetik Retina ile Gece Körlüğüne Çözüm Üretilecek

YORUMLAR