Kişisel Bilgi Paylaşan Sosyal Medya Siteleri Kullanıcılarına Ödeme Yapmalı

Sosyal medya kullanıcılarına göre kişisel bilgileri paylaşan şirketler, kullanıcılarına aylık ödemeler yapmalalılar!

kişisel verilerin değeri ne kadar

Sosyal medya kullanıcılarına göre kişisel bilgileri paylaşan şirketler, kullanıcılarına aylık ödemeler yapmalalılar! Kişisel bilgilerin kullanımı konusunda yapılan yeni bir araştırmanın sonucunda ilginç detaylar ortaya çıktı.

Yeni bir bilimsel araştırma, hedefine sosyal medya kullanıcılarının şirketlerden beklentilerini koymuştu. Yapılan anketler sonrasında Almanya'da sosyal medya platformlarını tercih edenlerin, kişisel bilgilerini başkalarıyla paylaşan şirketlerden aylık 8.5 dolar, ABD'de yaşayanların ise 3.5 dolar bekledikleri bilgisine ulaşıldı.

Dünya üzerinde ve sosyal medya platformları arasında gizlilik ne kadar eder? başlığıyla yayınlanan makalede, Technology Policy Institute bünyesinde görevlerini sürdüren Jeffrey Prince ve Scott Wallsten, önemli detayları ortaya çıkardılar. Kullanıcılara göre kişisel bilgilerinin değerini ölçmeye çalışan bilim insanları, yaptıkları anketler sonrasında ortalama bir değere ulaştılar.

ABD, Almanya, Meksika, Brezilya, Kolombiya ve Arjantin'de sosyal medya kullanan kişiler arasından seçtikleri örneklem ile işe başlayan araştırmacılar, çeşitli farklı soruların yanı sıra kişisel bilgilerin değerini de sordular. 

Kişisel bilgilerin değeri ne kadar?

TPI'ın başkanı ve kıdemli üyesi Scott Wallsten, Reuters'a şirketin gizlilik politikalarını analiz etmeden önce gizliliğin değerini ölçmenin nasıl gerekli olduğunu açıklayarak şunları söyledi: "Ülkeler arasında farklı veri türlerinin gizliliğine verilen değerin farklılığı, bazı yerlerdeki kişilerin tercih ettikleri kurallar gibi kriterlere göz attık. Şirketlere gizlilik değerleri önerebilmek için kullanıcıların bu bilgilere maddi olarak ne kadar değer verdiklerini bilmemiz gerekiyordu."

Araştırmanın sonucunda Alman kullanıcıların, ABD'li kullanıcılara göre kişisel bilgilerine daha fazla değer verdikleri gün yüzüne çıkarken, bunun sonucu olarak daha fazla para istediklerini dile getirdikleri de aktarılan bilgiler arasında yerini aldı.

Araştırmaya göre, bir teknoloji platformu tüketicilere banka bakiyesi bilgilerini paylaşmak için ayda 8.44$, parmak izi bilgilerini paylaşmak için 7.56$, birinin metinlerini okumak için 6.05$ ve nakit para çekme ile ilgili bilgileri paylaşmak için 5.80$ ödemek zorunda oldukları söylendi. Şaşırtıcı bir şekilde, anket katılımcılarına konum verilerini paylaşmak için ayda yalnızca 1,82 ABD doları ödenmesi istediler.

YORUMLAR