Kıtaları Birleştiren Avrasya Tüneli'nin İsmi İnternet Üzerinden Seçilecek

Kıtaları Birleştiren Avrasya Tüneli'nin İsmi İnternet Üzerinden Seçilecek

Türkiye'nin en büyük yatırımlarından birisi olan ve kıtaları birbirine bağlayıcı özelliğiyle ön plana çıkan Avrasya Tüneli, 5 yıl sonunda hizmete açılmaya hazırlanırken isim arayışına girdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan açıklama ile birlikte Avrasya Tüneli'ne yeni bir isim verilecek.

Avrasya Tüneli nedir?

İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi olarak bilinen Avrasya Tüneli, 2011 yılında yapımına başlanan bir denizaltı otoyoludur. Yaklaşık 14.6 kilometre uzunluğunda olan bu tünel, İstanbul'un Avrupa ile Asya yakasını birbirine bağlıyor. Yüklenici şirket tarafından 1 milyar 245 milyon 121 bin 188 Amerikan Dolarına mal olan Avrasya Tüneli yaklaşık olarak 55 ayda tamamlandı. Avrasya Tüneli'ni ağır vasıtalar, yayalar ve motosiklet sürücüleri kullanamayacak. İlk açılış tarihinden itibaren bu tüneli sadece otomobiller kullanabilecek. 20 Aralık 2016 tarihinde tamamlanacağı söz verilen Avrasya Tüneli, İstanbul halkının trafik sorununu büyük bir ölçüde azaltacak. Bu sayede ulaşım süresi kısalırken yolculuk keyfi artacak.

Avrasya Tüneli'nin ismi internet üzerinden seçilecek!

Milyarlarca dolar yatırım ile tamamlanan Avrasya Tüneli yavaş yavaş açılış gününe hazırlanıyor. Proje ekibi tüm hızla 20 Aralık 2016'da tamamlanması gereken Avrasya Projesi’nin eksikliklerini bitirmeye çalışırken, Müjdeli haber Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından geldi. Bakan Ahmet Arslan Avrasya Tüneli'nin isminin halk tarafından belirleneceğini açıkladı. İsim önerilerini internet üzerinden alacak olan bakanlık, en çok önerilen ismi Avrasya Tüneli'ne verecek.

Avrasya Tüneli için isim önerisi nasıl yapılır?

Milyonlarca kişinin Avrasya Tüneli hakkında isim önerisi yapması bekleniyor. İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi için isim önerileri burada yer alan site üzerinden yapılmakta. Eğer aklınızda herhangi bir isim önerisi varsa buradaki siteye girip hemen yazabilirsiniz. Belki de sizin önereceğiniz isim önerisi Avrasya Tüneli'ne verilir, ne dersiniz?

İsmi internet üzerinden seçmek biraz tehlikeli!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından başlatılan bu projenin bazı sakıncaları mevcut. İnternet üzerinde faaliyet gösteren bazı büyük takipçili sayfaların bu etkinliği suistimal edebilme ihtimali var. Hatırlarsanız, İstanbul otobüslerinin renkleri belirlenirken de bu yönteme başvurulmuş ve bir sayfanın örgütlenmesiyle otobüsler için ilginç Erguvan rengi seçilmişti. Ama günümüzde yani internet çağında bu tür etkinliklerin yapılması ve bu tür büyük projeler isimlendirilirken halka danışılması oldukça güzel bir davranış.

Türkiye'nin İlk Sürücüsüz Metrosu Seferlerine Başlamaya Hazırlanıyor

Türk Mühendislerin Geliştirdiği Transformer Araç Letrons, Açık Artırmada

YORUMLAR