Kız Çocuğu Dünyaya Gelen Zuckerberg, Facebook Hisselerini Bağışlayacağını Açıkladı

Kız Çocuğu Dünyaya Gelen Zuckerberg, Facebook Hisselerini Bağışlayacağını Açıkladı

Facebook'un sahibi kendi sitesi üzerinde diğer kullanıcılar arasında popüler olan doğum günü kutlamalarına kendisi de yeni bir tane ekleyerek Priscilla Chan ile evliliğinin ilk meyvesi olan ve Maxima adını verdikleri kız çocuğunun dünyaya geldiğini duyurdu.

İş dünyasındaki mütevaziliği kadar sosyal yaşantısında da mütevazi olan Zuckerberg, kız çocuğunun dünyaya gelmesinin ardından ortalığı karıştıracak paylaşımlarda da bulundu. Eşi Chan ile ortak aldıkları karar ile tamamen kendi sahibi olduğu Facebook hisselerinin yüzde 99'unu bağışlamaya karar veren Zuckerberg, şu an yaklaşık olarak 45 milyar dolar değerinde Facebook hissesine sahip.

Çok büyük miktarda bir bağış gibi görünüyor olsa da, Zuckerberg bu miktarı bir kerede elinden çıkarıp şıp diye bağışlamayacak elbette. Chan Zuckerberg Girişim adı altında kurdukları vakıfa bağışlanacak olan paralar yeni nesil çocukların daha eşit bir dünyaya gelmesi ve insan kaynaklarının gelişimi üzerine harcanacak.

Bağışlanacak tutarın 45 milyar dolar civarında olduğunu belirtmiştim fakat Facebook'un CEO'sunun bu miktarı bir kerede bağışlamak yerine yıllar süren bir planı olsa gerek. Çünkü açıkladığına göre ilk 3 yıl içerisinde yıllık sadece 1 milyar Dolar limitinde bağışlar olacak. 3 yıl sonunda bağışlanan miktar maksimum 3 milyar dolar olacak. Planın sonrası hakkında çok detaylı bilgi vermeyen Zuckerberg'in bu hamlesi Facebook hisselerinin dalgalanmasına sebep oldu.

Çiftin dünyaya gelen çocuğu Maxima'nın gözlerinden öper, Zuckerberg'i verdiği büyük bağış kararı nedeniyle tebrik ederim. Keşke herkes bir Zuckerberg olabilse.

YORUMLAR