Klasik Volkswagen Minibüsü Yeniden Geliştirilecek

Klasik Volkswagen Minibüsü Yeniden Geliştirilecek

Otomotiv dünyasının klasikleşen tasarımlarından birisi haline gelen ve T1 olarak adlandırılmış olan efsanevi Volkswagen minibüsünün yeni bir versiyonu geliştirilmeye başlandı. Bulli, Budd-e ve I.D Buzz gibi adlandırılan konsept çalışmaların ardından bu minibüsün konsept olmaktan çıkarak üretime geçeceği belirtildi.

Pebble Beach Concours D’Elegance adlı otomotiv etkinliği kapsamında yapılan duyuruda, son konsept olan I.D Buzz'ın üretim versiyonunun geliştirilmeye başlandığı açıklandı. I.D Buzz'ın konsept versiyonuna sadık kalarak geliştirileceğini belirten Volkswagen yetkilileri bu tamamen elektrikli olan minibüsün 2022 yılında piyasaya çıkacağını belirtti.

Yayınlanan basın bültenine göre Seviye 3 otonom sürüş özelliklerine de sahip olacak olan I.D Buzz, Volkswagen'in yeni MEB (Modular Electric Drive Kit) olarak adlandırdığı bir platform üzerine geliştirilecek. Bu platforma I.D Hatchback olarak adlandırılan 5 kapılı bir otomobil ve I.D Crozz olarak adlandırılan bir de crossover otomobilin ekleneceği de biliniyor. 

I.D Buzz adlı bu efsanevi minibüsün yeniden canlanmış olan halinde sadece elektrikli ve otonom sürüş özellikleri bulunmayacak. Aracın içerisinde ve dışarısında oldukça fütüristik tasarım detayları, teknolojik özellikler ve interaktif bağlanabilirlik özellikleri de sunulacak. Bunlara örnek olarak fuarlarda sergilenen konseptte gördüğümüz 180 derece dönerek yolcularla etkileşime girebilen sürücü koltuğu, ilk iki sıra koltuk arasında hareket edebilen multimedya sistemleri gibi özellikler verilebilir.

Volkswagen bu yeni minibüsünün sadece binek versiyonunun olmayacağını, yine tamamen elektrikli olan bir de ticari kargo versiyonunun geliştirileceğini de açıkladı. Emisyonsuz bir taşımacılığı hedef alan I.D Buzz minibüsünün konsept versiyonunda 4 tekerden çekiş sistemi ve 369HP gücünde bir motor sunuluyordu. 111kWh bataryaya da sahip olan minibüs 480km civarı menzile sahipti. Üretim versiyonunun teknik özelliklerinin nasıl olacağı ise henüz bilinmiyor.

Volkswagen’in Elektrikli ve Otonom Hippisi, Volkswagen ID Buzz’a Hayran Kalacaksınız

Volkswagen'in Sürücüsüz Otomobili 'Sedric' Tanıtıldı

YORUMLAR