Klonlanan İlk Koyun Dolly'nin Klonları Oldukça Sağlıklı

Klonlanan İlk Koyun Dolly'nin Klonları Oldukça Sağlıklı

Hatırlanacağı üzere 90'lı yılların ortalarında bilim dünyası sıradışı bir çalışmaya şahit olmuştu. 1996 yılında ilk defa bir memeli hayvan klonlama yöntemiyle hayat bulmuştu. Dolly adı verilen bu ilk klon koyun şu an yaşıyor olsaydı tam 20 yaşında olacaktı.

Dolly'nin klonlanmasıyla bir takım tartışmalar da orta çıkmıştı. Klonlanan bir hayvanın ne kadar sağlıklı olacağı, klonlamanın güvenli olup olmadığı, klonlandıkları hayvanlar kadar yaşayıp yaşayamayacağı bu tartışmalar arasındaydı. Bu tartışmalar devam ederken Dolly'nin beklenenden kısa bir süre yaşamış olması kafalara soru işareti düşürmüştü. Normalde 11-12 yıl yaşamsı gereken Dolly sadece 6.5 yıl yaşamış, akciğer hastalığı ve ciddi eklem enfeksiyonu gibi problemlerle karşılaşmıştı. Fakat bu soru işaretlerini ortadan kaldıracak bir durum mevcut.

İngiltere'nin Nottingham Universitesi yaptığı araştırmada Dolly'nin genetik koduna sahip klon koyunlar olan Daisy, Debbie, Denise ve Dianna'nın oldukça sağlıklı olduğunu ortaya çıkardı. Bu klon koyunlarda herhangi bir erken yaşlanma belirtisine ve kronik hastalık izine rastlanmamış.

Dolly'nin klonları halen hayatta olsalar da klonlama işinin tam anlamıyla mükemmel olmadığı söylenebilir. Klonlanan hayvanların uzun süre sağlıklı yaşaması çok sık rastlanılan bir durum değil. Ayrıca klonlanan embriyoların sadece birkaçı yetişkinliğe erişebiliyor, birçoğu da doğma imkanı bulamıyor. Sonuç olarak klonlama işlemi yakın gelecekte yaygın bir uygulamaya dönüşecek gibi görünmemekte.

İdrarı İçme Suyuna Dönüştüren Güneş Enerjili Makine Geliştirildi

YORUMLAR