Kök Hücreden Üretilen Retina Görme Bozukluklarını Tedavi Edecek

göz retina kök hücre

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan yeni bir çalışma, görme bozukluğu olanları sevindirecek bir gelişmeye ön ayak oldu. Amerikalı bilim insanları kök hücrelerden retina üreterek, göz bozukluklarını düzeltebileceklerini belirttiler.

Amerika’nın en ünlü üniversitelerinden Johns Hopkins Üniversitesinden iki araştırmacı, yaklaşık olarak dokuz ay süren çalışmalar sonucunda kaboratuvar koşullarında binlerce kök hücreyi retinaya çevirdiler. Çeşitli kimyasal tepkimeler, deneme ve yanılma süreçlerinin ardından, geliştirilen hücrelerin göz küresinin arka duvarını kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakası retinaya dönüşmelerini sağladı.

Kiara Eldred’in başını çektiği ekip tarafından yapılan dokuz aylık çalışmalar, ışığa tepki verebilen, tenis topunun yarısın boyutunda ve çağı yaklaşık iki milimetre olan retinalar ağını ortaya çıkardı. Yapılan retinaların bebeklerin büyümesine benzer şekilde yavaş yavaş geliştikleri ve 9 aylık sürecin sonucunda yetişmiş insanlarda bulunan retina boyutlarına ulaştıkları aktarıldı.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden Biyolog Robert Johnston, amaçlarının nakledilebilecek insan retinası geliştirmek ve retinada görme kaybına neden olan kusurlu bölgelerin tedavisine yönelik olduğunu kaydetti. Johnston, bu çalışmadaki diğer bir amacın da bu geliştirilen retina organoidlerini kullanarak glokom ve sarı nokta hastalığını daha iyi anlamanın olduğunu vurguladı.