Komadaki Hastalarla İlgili Kararı Yapay Zeka Verecek

Yapay Zeka Komadaki Hastalar 1

Komada olan hastaların beyin aktivitesi büyük ölçüde yavaşlar ve tüm motor fonksiyonları durma noktasına gelir. Komadeyken hastalar, ışık, ses, hareket gibi uyarıcıları algılayamazlar. Komaya giren bir hastanın tekrar uyanıp uyanmayacağı çoğu zaman büyük bir muammadır ve bu durum doktorların hasta hakkında karar vermesini zorlaştırır.

Çin’in başkenti Pekin’de bulunan bir hastanede araştırmacılar, doktorların yaşadığı bu zorluğu azaltmak adına yeni bir yapay zeka geliştirdi. Geliştirilen yapay zeka, makine öğrenimi ile geçmişe dönük vakaları inceliyor ve komadaki hastaların uyanıp uyanmayacağını tahmin ediyor. 

Pekin’de bulunan PLA General Hospital’deki Çinli nörolojistlerin geliştirdiği bu yapay zeka sayesinde, doktorlar artık hastaların durumunu daha kolay belirleyebilecek. Yapay zekanın bu alanda büyük avantaj sağlamasının en büyük sebebi ise makine öğrenimi özelliği. Makine öğreniminin algoritmaları sayesinde doktorlar, bir hastanın tedavisi hakkında zor kararları verebilecek. Makine öğrenimi ile, tedavinin başarılı olup olmayacağı yönünde daha doğru kararlar verilebilecek. Bu kararlar verilirken makine öğrenimi geçmişteki tüm örnek vakaları inceleyerek bir sonuç çıkaracak ve tabi ki son karar hasta yakınlarının olacak.

Yapay Zeka Komadaki Hastalar 2

Makine Öğrenimi Nasıl Çalışıyor?

Araştırmacılar koma durumundaki binlerce hastanın fMRI (fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme) verilerini yapay zekanın veri tabanına yüklüyor. Yapay zeka da bu verileri inceleyerek hastaların uyanıp uyanmama olasılığını hesaplıyor ve sonucu söylüyor.

Bu yeni teknolojiyle oldukça başarılı sonuçlar aldıklarını belirten ve South China Morning Post'a konuşan araştırmacılar, "Başlangıçta iyileşme umuduna sahip olmadıklarını belirledikten sonra, bilinci yeniden kazanmış birçok hastayı başarılı bir şekilde tahmin ettik." ifadelerini kullandı. 

Çin genelinde 300’den fazla hasta üzerinde kullanılan algoritmanın yüzde 90 oranında doğru sonuç verdiği belirtiliyor. Aynı teknolojinin Çin’deki 50 bin koma hastası üzerinde kullanılması için çalışmalar devam ediyor.