Konuşma Yetisini Kaybeden Hastalar İçin Beyin İmplantı

Beyin İmplantı

İspanyol bilim insanları, beyin hasarı geçirerek konuşma yetisini kaybeden kişilerin yeniden konuşabilmesi için bir beyin implantı üzerinde çalışıyor. Karmaşık konuşma sinyallerini çözmek için kullanılacak olan beyin implantı sayesinde, konuşma yetisini kaybeden hastalar seslerini yeniden duyurabilecek.

Yardımcı fiziksel cihazları kontrol edebilen çok sayıdaki beyin - bilgisayar arabirimi oluşturan araştırmacılar sayesinde, felçli hastalar ellerini oynatabiliyor, ampute hastalar protez kollarını ve ellerini kontrol edebiliyor.

Geliştirilen beyin implantı hakkında açıklamalarda bulunan Dr. Jose Garrido, "Burada yapmaya çalıştığımız, beyin aktivitesini okumaya ve haritalamaya yarayan, grafene dayanan yeni jenerasyon sinirsel arabirimler geliştirmek. Amaç konuşma engelli hastaların iletişim ve konuşma yetilerine yeniden kavuşmalarını sağlamak." dedi.

Güçlü, oldukça esnek, elektrikle işleyen, saydam ve yalnızca atom büyüklüğündeki mucizevi bir malzeme olan grafen, sinirsel aktivitenin karmaşık kalıplarını çözümlemeye yarıyor. Dr. Jose Garrido burada amaçlarının, “Motor kortex’teki artikülasyonla ilgili aktiviteyi yeniden kodlayabilmek ve bu sinyali çözerek bir konuşma birleştiriciye göndermek.” olduğunu belirtti.

Söz konusu beyin implantı ilk olarak hayvanlar üzerinde denendi. Yapılan deneylerde, beyin hasarı geçiren farelerin bu implant sayesinde seslerine yeniden kavuştuğu görüldü. İnsanların beyin sinyallerini çözümlemenin, hayvanlarınkine oranla çok daha karmaşık bir süreç olduğunu belirten araştırmacılar, beyin implantının insanlar üzerinde denenmesiyle ilgili olarak klinik deneylerin üç yıl içinde başlayacağını söylüyor.