Konuştuğunuz Anda Tercüme Yapabilen Teknoloji Geliştirildi

Konuştuğunuz Anda Tercüme Yapabilen Teknoloji Geliştirildi

San Francisco merkezli BabelOn şirketinin bir ürünü olan bu proje, sizin ağzınızdan çıkan kelimeyi anında ve yine kendi sesinizi kullanarak farklı dillere çevirebilecek.

Şu anda yapım aşamasında olan bu projenin temelinde, sizin sesinizi tanıması yatıyor. Stüdyolarda özel tekniklerle hazırlanan bu cihaz, BabelOn Dil Bilgileri Profili (BLIP) teknolojisi için özel olarak hazırlanmış donanımını kullanacak. Henüz çıkış yapmamış olan Babel On; İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Portekizce, Mandarin (Çin dili), Japonca ve Hintçe'yi tercüme etmeyi hedefliyor. 

13 yıldır üstünde çalıştıkları projenin meyvelerini kısa zamanda almak isteyen ABD'li şirket, bu teknolojinin çok farklı alanlarda kullanılabileceğini belirtiyor. Sistemin film ve oyunlarda, eğitim içeriklerinde, telefonla çalışan servislerde, sanal asistanlarda ve tıbbi cihazlar için kullanılabilecek olan sesli komutlarda gayet başarılı bir şekilde işe yarayacağını söylüyorlar. Ancak, bir dezavantajı var, o da bir ses komutunun stüdyoda ortalama 2 saatte hazır olması. Bu durumda belli bir çeviri yeteneğinin cihaza kazandırabilmek 1 - 2 ay kadar sürebiliyor. 

Şirket, BabelOn'un ilk prototipinin hazırlanmasının 6 ay daha süreceğini ve yaklaşık 3 yıl içinde bu prototipin çoğaltılıp çeviri yapabilmesinin mümkün olacağını söylüyor. Babel On'un sitesinden bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Babel On'un tanıtım videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yakında Yunus Dilini Tercüme Edebileceğiz

İşaret Dilini Yazıya Çeviren Akıllı Eldivenler Geliyor

YORUMLAR