Konya'da Geliştirilen Yerli Malı Alternatif Elektrikli Araç: 'Diriliş 1251'

Konya'da Geliştirilen Yerli Malı Alternatif Elektrikli Araç: 'Diriliş 1251'

Karatay Üniversitesi öğrencileri, yerli bir alternatif enerjili araç prototipi geliştirdiler. Geliştirdikleri bu elektrikli aracın adını da "Diriliş 1251" koydular.

Proje, daha önce de benzer projelerde ortak olarak çalışan 10 öğrencinin çalışmasıyla oluşturuldu. Projeye Konya Ticaret Odası ve Karatay Üniversitesi'de destek verdiler..

Diriliş 1251 tamamen yerli, motor, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, telemetri, araç kontrol sistemi ve mekanik aksamlardan oluşturuldu. Bu özellikleri ile yerli üretim "elektrikli araç" kategorisinde sınıflandırılıyor.

KTO Karatay Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Öztürk konuyla ilgili olarak İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yerli otomobil konusunda ciddi bir biçimde çalışan Konya’ya Üniversitesi gerçekleştirdiği projelerle teknolojiye destek vermeye devam ediyor. Öğrenci kardeşlerimizi çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, Diriliş 1251 adlı aracımızı daha da geliştireceklerine dair inancımı tüm kalbimle taşıyorum" diye konuştu.

Diriliş 1251 her aksamıyla, tamamen üniversite bünyesindeki Ar-Ge Topluluğu öğrencileri tarafından geliştirildi. Uzunluğu 4 metre olan elektrikli araç, 6 kilovatlık bir batarya desteğiyle saatte 110  kilometre hıza ulaşabiliyor.

Diriliş 1251 elektrikli aracının proje detayları ile ilgili bir sunumu aşağıdan izliyebilirsiniz.

En Yerli Elektrikli Araba 'İsimsiz Kahraman' Oldu

YORUMLAR