Kore'deki Terminatör Projesi Boykot Edildi

Terminatör Kore

Güney Kore’de geliştirilemeye devam edilen ve Terminatör projesi olarak bilinen yapay zekâ çalışmalarına tepkiler büyüdü. Yapay zekâ konusunda çalışmalar yapan birçok isim, “katil robot” projesini boykot etme kararı aldı.

Yaklaşık 30 farklı ülkede yapay zeka konusunda çalışmalarını sürdüren araştırmacılar, Güney Koreli bir laboratuvarının savunma sanayi şirketiyle imzaladığı “katil robot” anlaşmasını boykot ettiklerini belirten bir bildiri yayınladılar.

Yapay zeka konusundaki çalışmalarıyla alanın ilerlemesine en büyük katkıyı yapan 50 bilim insanının da yer aldığı bildiride, Kore Gelişmiş Bilim ve Teknoloji Enstitüsü (KAIST) ve savunma sanayi teknolojileri üreten Hanwha Systems arasında imzalanan partnerlik anlaşmasına karşı çıkıldı. Herhangi bir üniversitenin ya da ona bağlı bir enstitünün silahlanma yarışı içerisinde yer almasını doğru bulmadıklarını söyleyen araştırmacılar, yapay zekayla yapılacak onla yararlı şey varken askeri ürünlere yönelik çalışmalar yapılmasının doğru bulmadıklarını kaydettiler.

Askeriyede dahi hayat kurtarmak için onlarca yapay zeka projesinin geliştirilebileceğini vurgulayan bilim adamları, insanların hayatlarına mal olacak çalışmalar yapılmasının bilimsel etiğe uymadığı konusunda ısrarlarını dile getirdiler.

Boykotun önümüzdeki hafta Cenevre’de düzenlenecek olan Birleşmiş Milletler oturumunda tekrar ele alınacağı hatırlatılırken, bugüne kadar 20’den fazla ülkenin “katil robot” projesi geliştirmeyi yasakladığı söylendi. Bildiride katil robot geliştirmenin insanlığa herhangi bir fayda sağlamayacağı ifade edilirken, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin gibi büyük devletlerin henüz katil robot üretimine dair herhangi bir anlaşma imzalamadıkları ve bunun gelecekte insanlık için büyük sorunlar yarabileceği kaydedildi.

Sizce insan öldürebilen yapay zeka destekli robotlar geliştirilmeli mi?

YORUMLAR