Korku Filmi İzlemek Sağlığımıza İyi Geliyor

Korku filmi sağlığa yararları

Londra Westminster Üniversitesinde yapılan bir araştırma, korku filmi izlemenin sağlığa yararlı yanlarının olduğunu ortaya koydu. Küçük bir grubu korku filmi izlerken gözlemleyen bilim adamları, bu tür filmlerin kilo vermeye kadar varan etkileri olduğunu kaydettiler.

Yaşları 20 ile 26 arasında değişen 32 deneği kapalı bir odaya alan ve “Teksas Katliamı” filmi izleten bilim adamları, bu sırada deneklerin vücutlarında yaşanan değişimleri kayıt ettiler. Yaklaşık doksan dakika süren film boyunca, filmi izleyenlerin bağışıklık sistemlerinin vücuda giren mikroplara karşı koyan akyuvarları aktif hale getirdiği gözlemlendi.

Akyuvarlarla birlikte deneklerin filmin başından sonuna kadar 113 kalori verdiği söylendi. Teksas Katliamı ile yetinmeyen araştırmacılar, Stanley Kubrick’in unutulmaz eseri The Shining’in 184, Jaws’ın 161 ve The Exorcist’in 158 kalori verdirdiğini de ortaya çıkardılar. Verilen kalori miktarının ve vücutta yaşanan değişimlerin kişiden kişiye değiştiğinin altını çizen Westminster Üniversitesi görevlileri, daha fazla korkan kişilerde bu oranların artabileceğinin de altını çizdiler.

Araştırmanın başında bulunan Dr. Richard Mackenzie, korku filmi izlerken vücudun adrenalin salgıladığını ve kalp atışlarının yükselmesine sebep olan adrenalinin en iyi kalori verdiricilerden bir tanesi olduğunu da belirtti. Bir korku filmi izlemenin yarım saatlik yürüyüş sırasında yakılan kaloriye eş değer olduğu açıklanırken, verilen kalorinin de bir çikolatandan alınacak olana çok yakın olduğu söylendi. Araştırmacıların “en iyi kalori verdiren filmler” listesiyse şöyle oldu:

1. The Shining: 184 kalori

2. Jaws: 161 kalori

3. The Exorcist: 158 kalori

4. Alien: 152 kalori

5. Saw: 133 kalori

6. A Nightmare on Elm Street: 118 kalori

7. Paranormal Activity: 111 kalori

8. The Blair Witch Project: 105 kalori

9. The Texas Chain Saw Massacre: 107 kalori

10. [Rec]: 101 kalori

YORUMLAR