Korkutan Virüs Stagefright, Android Cihazınızı Etkiledi mi? Anında Öğrenin!

Korkutan Virüs Stagefright, Android Cihazınızı Etkiledi mi? Anında Öğrenin!

Neredeyse tüm Android cihazları etkisi altına alan son dönemin en tehlikeli virüslerinden Stagefright, multimedya mesajı veya kısa mesaj yoluyla bulaşıyor ve cihaz sahibinin rehberini ele geçirmekle kalmayıp cihazın sesini soluğunu kesiyor. Peki siz de bu tehlikeli virüsten etkilendiniz mi? Bunu öğrenmenin çok basit bir yolu var: Zimperium INC. tarafından yayınlanan Stagefright Detector uygulaması ile saniyeler içerisinde virüsün cihazınızın damarlarında dolaşıp dolaşmadığını öğrenebiliyorsunuz.

950 milyon Android cihazı etkilediği tahmin edilen güvenlik açığı Stagefright’ı Android’in güvenlik zaafından yararlanılarak hazırlanmış basit bir virüs olarak görmek son derece yanlış olur. Cihaza MMS / SMS yoluyla bulaşan sinsi virüs bir kere bulaştıktan sonra durudurulamıyor. Arka planda çalışmasını sürdürebilen virüsü tabiri yerinde ise yakalayabilen bir mobil güvenlik uygulaması yok.

Android cihazın damarlarında dolaşarak kullanıcının her hareketini izleyebilen Stagefright için güncelleme yayınlayan tek isim tahmin edeceğiniz üzere Google. Şu anda sadece Nexus cihaz sahipleri bu güvenlik açığından korkmuyor. HTC, LG, Samsung gibi büyük üreticiler ise bir güncelleme yayınlama hazırlıkları içerisinde olduklarını açıkladılar lakin Android platformunda güncellemelerin ne kadar çabuk geldiğini biliyoruz. Bu noktada kullanıcıların güncelleme gelene dek yapabilecekleri iki şey var: Birincisi; Stagefright Detector uygulamasıyla cihazın bu güvenlik açığından etkilenip etkilenmediğini öğrenmeleri. Ikincisi ise; Birkaç basit adımla cihazlarını kendi kendilerine güvene almaları.

Stagefright Android Virüsünden Korunmanın Yolları

YORUMLAR