Korona Virüsü Aşısını Yapmak, Virüsü Tedavi Etmekten Çok Daha Uzun Sürüyor

Korona virüsü salgınıyla ilgili olarak tedavilere başlamak üzere çalışmalarda bulunan bilim insanları, virüse karşı bir aşı yapmanın, virüsü tedavi etmekten çok daha uzun süreceğini açıkladı.

Koronavirüsü salgınıyla ilgili olarak tedavilere başlamak üzere çalışmalarda bulunan bilim insanları, virüse karşı bir aşı yapmanın, virüsü tedavi etmekten çok daha uzun süreceğini açıkladı.

Bilim adamları ve ilaç şirketleri, korona virüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19'a yönelik tedaviler ve aşılar geliştirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Hem tedavi hem de aşı üzerinde yapılan çalışmalar, benzeri görülmemiş bir hızda ilerliyor. Ancak araştırmacılar aşı geliştirme konusunda sıfırdan başlıyor, bu nedenle aşı geliştirme süreci uzun sürecek gibi görünüyor. Öte yandan, tedaviler ile ilgili çalışmalar, salgının başladığı zaman başlamıştı. Bu nedenle aşının bulunmasından çok daha önce tedaviyle ilgili çalışmalar sonuç verebilir.

Önce Tedavi Sonra Aşı

Hem tedaviler hem de aşılar, salgına sağlam ve etkili bir çözüm için önemlidir

Sina Dağı'ndaki Icahn Tıp Fakültesi'nde profesör ve aşı geliştirme uzmanı Florian Krammer, aşı geliştirme çalışmalarının ve tedavi geliştirme çalışmalarının çok farklı aşamalarda olduklarını ifade ediyor.

Hem tedaviler hem de aşılar, salgına sağlam ve etkili bir çözüm için önemlidir. Tedaviler insanlara zaten bir hastalığı olduktan sonra yardımcı olur. Aşılar ise, ilk etapta insanların hastalanmasını önlemeye yardımcı olur. COVID-19 için, araştırmacılar hafif olmayan semptomları olan COVID-19 hastalarının yaklaşık yüzde 15'ini tedavi etmeyi ummaktadır.

YORUMLAR