Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Koronavirüs Aşısı Ne Kadar Süre Koruyacak?

Koronavirüs aşısı ne kadar süre koruma sağlayacak? Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar!

Çin merkezli ilaç şirketi SinoVac Biotech tarafından geliştirilen aşıların Türkiye’ye gelmesinin ardından aşılamanın ne zaman başlayacağı ve ne kadar koruma sağlayacağı çok sayıda insan tarafından merak ediliyor. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs aşısının ne kadar koruma sağlayacağını ve aşılamanın ne zaman başlayacağı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs Aşısı Ne Kadar Süre Koruma Sağlayacak?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yaptığı açıklamada, “En azından bir 6 ay kadar korumasını bekliyoruz. Ama şu anda bu bir beklenti düzeyinde. Önümüzdeki sene, daha net veriler elimizde olacak ve aslında bu aşıların koruyuculuğunun ne kadar sürdüğünü de biz daha geniş kapsamlı veriler üzerinden konuşabileceğiz” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Kayıpmaz, “Rutin bir alerji testine gerek yok. Yalnız daha önceden herhangi inaktive bir virüs aşısını vurulmuş ve alerjik reaksiyon gelişmiş veya aşıya bağlı çeşitli komplikasyonlar gelişmiş ki bunların sayısı çok çok azdır. Bu kişilerin aşı olurken veya aşı olma öncesinde aşıyı uygulayacak kişileri bilgilendirmesi gerekiyor. Bunun dışında aşı uygulaması öncesinde rutin bir antikor testine veya alerji testine gerek yoktur” şeklinde konuştu.

Çin Aşısı Ne Zaman Yapılacak?

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, “Aşılar ülkemize geldi ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) uluslararası akredite laboratuvarlarında incelenmeye başladı. Her gelen partide alınan belli sayıda numune incelemeye tabi tutuluyor. Yaklaşık olarak 14 günlük bir süreçte; fizikokimyasal, biyokimyasal, immünokimyasal çalışmalar yapılıyor. Aynı zamanda aşılarla ilgili sterilite ve akut toksisite çalışmaları da yürütülüyor” şeklinde konuştu ve açıklamasına şu şekilde devam etti:

“14 gün sonunda eğer standartlara uygun bulunur ise ‘Seri Serbest Bırakma Sertifikası’ veriliyor ve sonrasında da aşılar uygulanmaya başlıyor. Bu noktada aşıların 28 gün arayla 2 doz şeklinde insanlara uygulanması planlanıyor. Bu noktada 28 günlük aranın antikor yanıtının daha yüksek sağlanması açısından uygun olduğu daha önceki Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarında ortaya konmuştu. Bu çalışmalardaki olumlu sonuçlar göz önünde bulundurularak iki aşı dozu arasında 28 günlük sürenin uygulanmasına karar verildi.”

“Aslında aşılar uygulanmaya başladıktan sonra antikorlar da oluşmaya başlıyor. Ama bu aşıyla ilgili olarak yapılmış Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarının dünyanın saygın bir tıp dergisinde yayınlanan sonuçlarına göre aşının ikinci dozundan 14 ila 28 gün sonra istenilen antikor düzeyine ulaşıldığı bildiriliyor. Yani ilk aşı size uygulandı yaklaşık olarak 6 hafta sonrasında istediğimiz antikor seviyesine ulaşacağımızı öngörebiliriz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yerli Koronavirüs Aşısı İçin Tarih Verdi!
Bilim

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yerli Koronavirüs Aşısı İçin Tarih Verdi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyit Erdoğan, yerli koronavirüs aşısı ile ilgili insanların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesine değinerek yerli aşının ne zaman hazır olacağına ilişkin

YORUMLAR