Bilim Kurulu Üyesinden Rahatlatan Açıklama: Virüs Gücünü Kaybediyor

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu’ndan içleri rahatlatan bir açıklama geldi. Prof. Dr. Tevfik Özlü, virüsün gücünü yavaş yavaş kaybettiğini söyledi.

koronavirus-gucunu-kaybediyor

2019 yılından bu yana hayatımızı tehlikeye atan ve birçok alanda yaşamımıza kısıtlama getiren koronavirüsü halen etkilerini sürdürüyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü tarafından içleri rahatlatan bir açıklama geldi. Prof. Dr. Tevfik Özlü, salgının halen devam ettiğini ancak artık gücünü kaybettiğini söyledi. Salgının sona ermediğini sözlerine ekleyen Bilim Kurulu üyesi, virüsün gücünü kaybetmesine rağmen tedbirlerin halen devam etmesi gerektiği konusunda uyardı.

‘Virüs Gücünü Kaybediyor’

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü lu ifadeleri kullandı:

''Salgın bitti, işler yoluna girdi gibi düşünmemek lazım. Elbette geçen yıla göre, bir önceki yıla göre daha iyi durumdayız. Salgını daha iyi yönetebiliyoruz. Artık evlerimizde oturmamız gerekmiyor. Hayata döndük. İşlerimizi yapıyoruz. Okulumuza gidiyoruz, aşılıyız. Kendimizi virüs karşısında daha güçlü hissediyoruz. 

Salgın elbette eskisi gibi değil, virüs gücünü kaybediyor ama hala öldürmeye devam ettiğini, yayıldığını biliyoruz. Tedbirli olursak, herkes, hem kendini ve sevdiklerini korumak için sosyal sorumluluk duygusuyla hareket ederse, en az hasarla bu süreci atlatacağız. Özellikle yazın açık havada, güneşli sıcak ortamda bulaşma daha da azalacağı için güzel günler bizi bekliyor diye umut ediyorum.''

Tedbir vurgusu yapan bilim kurulu üyesi, ‘Okullarda toplum içinde kişiden kişiye bir pozitif kişi bulunsa bile pek çok kişiye bulaştırabiliyor. Bu bakımdan mesafeyi korumak, maskemizi sosyal alanlarda takmak, kapalı alanlarda diğer insanlarla birlikte uzun süre kalmamak, bunlara dikkat etmek lazım. Maalesef bu şekilde hareket edilmezse kaybettiğimiz yurttaşlarımız var. Her gün bakıyorsunuz 250 civarında yurttaşımızı kaybetmeye devam ediyoruz. Yani bunlar az değil. Her ölüm çok zordur. 'Ateş düştüğü yeri yakar' derler ama baktığınız zaman bir uçak dolusu insan vefat ediyor her gün.’  dedi.

Yapılan Yeni Bir Araştırma Covid-19 İlacının Etkisinin Olmadığını Ortaya Çıkardı
İNTERNET

Yapılan Yeni Bir Araştırma Covid-19 İlacının Etkisinin Olmadığını Ortaya Çıkardı

2019 yılında ortaya çıkan ve halen tüm dünyada etkili olan koronavirüs pandemisi, can almaya devam ediyor. Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılan Ivermectin ilacı ise yeni bir araştırmaya konu oldu.

YORUMLAR