Koronavirüs Hastaları İçin Yerli Solunum Cihazı Hazır

Koronavirüs hastaları için yerli solunum cihazı geliştirildi. 100’e yakın mühendisin üzerinde çalıştığı cihazın prototipi gösterildi.

Türkiye, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını ile mücadelesini sürdürüyor. Yoğun bakımda solunum sıkıntısı çeken hastaların en kritik ihtiyacı solunum cihazı. Solunum cihazı temini için yurt dışı kaynaklarla iletişime geçilse de sorun aşılamadı ancak cihazın yerli imkanlarla üretilmesi için harekete geçildi. Seri üretimin ilk deneme prototipi gösterildi.

T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 30 Mart 2020 tarihli açıklamasına göre, Türkiye’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 168, yoğun bakımda olanların sayısı 725, iyileşen hastaların sayısı 162’ye ulaştı. Koronavirüs hastalarına hizmet sunacak olan 600 yataklı yeni bir hastane (Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi) açıldı. Maddi desteğe ihtiyaç duyan vatandaşlar için yardım toplanmaya başlandı. Tedavi noktasında da çalışmalar sürdürülüyor. Son olarak koronavirüs hastaları için yerli solunum cihazı geliştirildi. 100’e yakın mühendisin üzerinde çalıştığı cihazın prototipi gösterildi.

Aselsan ve Baykar Savunma mühendislerinin teknik destek ve katkılarıyla Biyovent tarafından tasarlanan, Arçelik tarafından üretilen yerli solunum cihazının seri üretim ilk deneme prototipinin nasıl çalıştığı da gösterildi.

YORUMLAR