Koronavirüs Risk Haritası Son Durum: 1 Mavi İl Kaldı

Koronavirüs risk haritası son durum ile detayları bir araya getirdik. Sadece tek mavi il kaldı.

koronavirus-risk-haritasi-son-durum

Koronavirüs risk haritası son durum nedir? Hangi iller kırmızı? Hangi illerde risk daha yüksek? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklama geldi.

Koronavirüs Risk Haritası: Hangi İller Kırmızı?

İllere göre vaka sayısı açıklandı. Hemen aşağıdan bakabilirsiniz. Güncel haritada 17 olan kırmızı il sayısı 58’e çıktı.

koronavirus-risk-haritasi-hangi-iller-kirmizi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasında şunları söyledi:

"İllerimizin risk durumunu gösteren son haritamız. Virüs gücünü kaybetmiş değil. Bu haritayı maviye çevirmek elimizde. Aşı programı toplum bağışıklığını sağlayana kadar mücadele etmeliyiz. Zor olanı aştık kolay olanı kaybetmeyelim."

Recep Tayyip Erdoğan'dan Açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şunları söyledi:

  • "Türkiye'nin büyük bir bölümü malesef kırmızı renge büründü. Vaka, hasta ve ölüm sayılarını insani ve ticari ilişkilerde olduğumuz ülkelerden hızlı düşüremezsek küresel normalleşmenin gerisinde kalırız. Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı, nüfusumuzun yüzde 80'ini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. 
  • Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilmeyecek.
  • Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir.
  • Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.
  • Sadece ramazan boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmelerin hizmetleri paket servisle sınırlandırılacaktır.  Bu mübarek ay boyunca, ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız."

Yapılan açıklama hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlardan görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın! 

YORUMLAR