Koronavirüsü Atlatanlar İçin Beslenme Programı Açıklandı

Koronavirüsü atlatanlar için beslenme programı paylaşıldı. Peki, koronavirüsü atlatan insanların hangi besinleri tüketmesi gerekiyor? İşte bütün ayrıntılar!

Diyetisyen Selva Oturakçıibogil, koronavirüsü atlatanlar için beslenme programı paylaştı. Dyt. Oturakçıibogil, koronavirüsü atlatan kişilerin vücudunu eski günlerine kavuşturmanın ve direncini artırmanın en önemli yöntemlerinden bir tanesinin sağlıklı ve dengeli beslenme düzeninden geçtiğini söyledi.

Koronavirüsü Atlatanlar İçin Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Akdeniz tipi beslenme tarzının COVID-19 sonrasında vücudun toparlanmasında ve bağışıklığın güçlenmesinde oldukça etkili olduğunu belirten Dyt. Oturakçıibogil, yaptığı açıklamada, ekmek, makarna, tahıl, zeytin, üzüm, zeytinyağı, mevsimine göre sebze ve meyve, bakliyat, balık, yoğurt, peynir, yağlı tohumlar ve et ürünlerinin Akdeniz tipi beslenme biçiminin temelini oluşturduğunu açıkladı.

Dyt. Selva Oturakçıibogil, “Bu nedenle hastalığı atlatanların ve bağışıklığını güçlendirmek isteyenlerin günlük beslenme plânlarında tahıl ihtiyacı için mutlaka tam tahıllı ürünleri tercih etmesini, 5 porsiyon sebze-meyve yemesini, hayvansal et ürünlerini aşırıya kaçmadan tüketmesini ve yemeklerin yapımında zeytinyağı kullanmalarını öneriyoruz" şeklinde konuştu.

Dyt. Oturakçıibogil, "Omega-3, vücut tarafından üretilemeyen ve bu nedenle dışarıdan yiyeceklerle alınması son derece önemli, doymamış yağ asitlerinden biridir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Aynı zamanda depresyon tedavisi ve kalp damar sağlığı yönünden olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Yağlı balık çeşitleri adeta Omega-3 deposudur. Bunun yanı sıra ceviz, keten tohumu, ıspanak, kara lahana gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerden de Omega-3 almak mümkündür. En çok bilinen ve kullanılan bağışıklık güçlendiren antioksidandır” ifadelerini kullandı ve şu şekile devam etti:

“Başta portakal, limon, mandalina türü narenciye ürünlerinden ve biber, kivi, çilek, koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalardan kolayca alınabilir. Bir meyve veya sebzenin rengi ne kadar koyu kırmızı veya mor ise antioksidan miktarı da o oranda yüksektir. Bu besinler  içerdikleri antosiyanin ve kuersetin sayesinde bağışıklığı güçlendirirken, kalp damar ve hücre sağlığı yönünden de önemlidirler.”

Çörek otu, yüksek oranda timokinon içeriği ile bilinir ve bu madde oldukça güçlü bir antioksidandır. Yapılan araştırmalar, düzenli kullanımında bağışıklığı arttırıcı etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Yeşil çay etkili antioksidan özelliklere sahiptir. Üstelik siyah çaya göre daha az işlendiğinden, içeriğindeki antioksidan bileşenler korunmuş olur ancak hamile kadınlar ve herhangi bir kronik hastalığı olan kişilerin düzenli yeşil çay tüketimine başlamadan önce mutlaka hekimlerine danışmaları önerilir."

"Sağlıklı bir yetişkin insanın vücudunun yüzde 60’ı sudur. Bu bile bize suyun hastalık olmaksızın önemini göstermektedir. Özellikle koronavirüse yakalanıp atlatan kişilerde ise akciğerde nem tutabilmek için günlük sıvı tüketiminin 2.5 ila 3 litre olması gerekir. Çay, kahve, gazoz, meyve suyu gibi diğer sıvılar ise suyun yerine geçemeyeceği için söz konusu miktarda günlük su tüketmek gereklidir."

Remdesivir’den 30 Kat Daha Etkili Koronavirüs İlacı Keşfedildi
Bilim

Remdesivir’den 30 Kat Daha Etkili Koronavirüs İlacı Keşfedildi

Yeni tip koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere onay alan ilk ilaç Remdesivir olmuştu ancak salgınla mücadele etmeye yardımcı olacak kilit bir ilaç olduğunu yeterince kanıtlayamamıştı.

YORUMLAR