Korsan Durdurulamaz

Korsan Durdurulamaz

Bu sözler başarılı platform oyunu Super Meat Boy'un geliştiricisi Tommy Refenes'e ait. SimCity'de kullanılan DRM (dijital telif hakkı koruma sistemi) yüzünden ortaya çıkan fiyasko nedeniyle korsan yazılımlar ve telif hakları koruma yöntemleri üzerine konuşan Refenes, korsan yazılımların geliştirici için para kaybı olmadığını ve aktif olarak savaşılması gerekilen bir durum olmadığını savunuyor. Refenes'in sözleri şu şekilde:

"İleriyi düşünen ve şu an varlığını sürdüren bir geliştirici olarak korsan yollarla elde edilmiş bir dijital oyunun benim cebimden çekilen bir para anlamına gelmediğini anlıyor ve kabul ediyorum. Team Meat yıl sonunda, diğer geliştiricilerde de olması gerektiği gibi, korsan nedeniyle herhangi bir gelir kaybına uğramadı."

Refenes, DRM yöntemlerinin hepsinin korsanlar tarafından devre dışı bırakılabilen gereksiz para harcamaları olduğunu iddia etmekte. Bu yöntemlerin yazılımlarına para ödeyen kullanıcıları cezalandırmaktan öteye gidememesi ve mali olarak geri dönüşünün olmaması Refenes'in sözlerini haklı çıkarmakta.

Korsan kullanımın istatistiklerinin de tutulamaması firmaların ölçümünü bile yapamadıkları birşey ile mücadele etmesi anlamına gelmekte. Refenes, geliştiricilerin DRM yöntemleri için zaman ve para harcamak yerine oyunlarını daha özel yapmak için çabalamalarını tavsiye etmekte.

The Elder Scrolls Online Pax East'te Oynanabilecek

YORUMLAR