Korsan İçerik ile Tarayıcı Kilitleyerek Savaşılması Planlanıyor

Korsan İçerik ile Tarayıcı Kilitleyerek Savaşılması Planlanıyor

Geçtiğimiz zaman içerisinde korsan içerikle savaşmak için birçok farklı firma farklı yöntemler denemişti. Korsan içeriğin engellenmesi için geliştirilen bu yöntemlerin birçoğunun aşılması mümkün olmuştu. Fakat kısa bir süre önce oyunlarda kullanılmaya başlanan Denuvo adlı bir telif hakları koruma sistemi sayesinde popüler oyunların korsan olarak oynanması engellenmişti.

Korsan oyunlardaki durum bu şekildeyken internet üzerinden torrent gibi araçlarla film ve dizi gibi telif hakkı olan eserlerin paylaşımını durdurmak ancak bu torrentleri dağıtan siteleri engellemekle mümkün olabiliyordu. İşte bu nedenle firmalar korsan içerikle savaşabilmek için yeni yöntemler arayışındalar. Bu firmalardan biri de Rightscorp adlı Amerika merkezli bir firma.

Rightscorp geçmişte korsan içerik indiren kullanıcıların kimliğini açığa çıkarıyor, internet servis sağlayıcılarıyla veya direkt olarak kendileriyle iletişime geçiyor ve sonrasında korsan içerik nedeniyle ödeyeceği cezayı ona iletiyordu ya da dava yoluna gidiyordu.

Yeni yöntem internet tarayıcısını kilitleyecek

Rightscorp'un geliştirdiği yeni yöntem ise yasal süreçlerin dışında alternatif bir yöntem. Bu korsanla mücadele yöntemi bize ransomware ya da fidye virüsü adı verilen kötü amaçlı yazılımların çalışma mantığını hatırlatıyor. Rightscorp'un uygulamayı düşündüğü yeni yöntem sayesinde firma kullanıcıları cezalar hakkında bilgilendirmek ya da hukukü süreci başlatmak yerine internet taryıcılarını kilitleyerek bu kullanıcıların internete erişmesini imkansız hale getirecek. Fidye yazılımları da kullanıcıların bilgisayarlarına sızdıktan sonra internet tarayıcılarında çeştli mesajlar göstererek herhangi bir sitenin ziyaret edilmesini engelliyorlar veya bilgisayarları kilitleyerek fidye ödenene kadar çalışmaz hale getiriyorlar.

İnternet servis sağlayıcılarının da mücadeleye katılması gerekiyor

Rightscorp'un geliştirdiği yöntemin uygulanabilmesi için internet servis sağlayıcılarının da işe dahil olması gerekiyor; çünkü bu işi gerçekleştirebilecek teknik yeterlilik sadece internet servis sağlayıcılarında mevcut.

Amerika'da kullanılmaya başlanacak sistemin internet servis sağlayıcılarının desteğini alması ise mümkün görünüyor; çünkü internet servis sağlayıcıları korsan yolla içerik indirmekte ısrar eden kullanıcıların sözleşmelerini iptal etmekle yükümlüler. Korsan kullanıcılara müdahale etmeyen servis sağlayıcıları hukuki sorumluluk altına giriyorlar. Rightscorp'un geliştirdiği yöntemle servis sağlayıcıları bu hukuki sorumluluklarını daha kolay üstlerinden atabilecekler.

Yeni korsanla mücadele sistemi tartışmaları da beraberinde getirecek

Rightscorp'un uygulamaya koymayı amaçladığı yeni yöntem nedeniyle kullanıcılar acil durumlarda internet sitelerine de erişemeyecekler ve hayat kurtaran hizmet veya bilgilerden yararlanamayacaklar. Ayrıca dünya üzerinde internet kullanımının vatandaşlık hakkı sayıldığı ülkeler de mevcut. Bu tarz bir yöntem kişilerin vatandaşlık haklarının ihlal edilmesi anlamına gelecek.

YORUMLAR