Korsan Oynadığı Oyunun Parasını Yıllar Sonra Geliştiricisine Elden Verdi

Korsan Oynadığı Oyunun Parasını Yıllar Sonra Geliştiricisine Elden Verdi

Birçoğumuz bilgisayarımızda maddi imkansızlıklardan ötürü korsan oyunlara yöneliyoruz. Oyun sektörünün kalbinin yurt dışında atıyor olması ve ülkemizde oyun sektörünün halen çok aktif olmaması sebebiyle bilgisayar oyunlarının döviz tabanlı fiyatları el yakıyor. Ülkemizin ekonomik durumu da göz önünde tutulduğunda yüksek döviz kuru nedeniyle 200 TL'ye varan oyun fiyatlarıyla karşılaşabiliyoruz. Bu fiyatta bir oyun almak yerine korsana başvurmak yaygın bir yöntem.

Bu haberimize konu olan olay ise farklı bir yapıda. Normalde bir yazılımı, albümü veya oyunu korsan olarak indirdiğimizde o eserin sahibini unuturuz. Fakat bu sefer olayımızın kahramanı 19 yıl önce korsan olarak oynadığı oyununun geliştiricisini unutmamış vedüzenlenen bir etkinlikte bu geliştiriciyle karşılaştığında parayı elden teslim etmeye çalışmış.

Shivam Bhatt adlı yazar ergenlik yıllarında 1997 yılında çıkış yapan ve bir klasik haline gelen Diablo oyununu korsan olarak oynamış. Yazar, geçtiğimiz günlerde düzenlenen GDC 2016 etkinliğinde ise bu oyunun geliştiricisi David Brevik ile karşılaşmış ve oyunu korsan olarak oynadığını ifade ederek oyunun parasını 19 yıl sonra David Brevik'e elden vermiş. Brevik ise olayı inanılmaz olarak tanımlıyor ve şok olduğunu ifade ederek Shivam Bhatt'a teşekkür ediyor.

Shivam Bhatt, sosyal medyada David Brevik ile çekildiği fotoğrafları da paylaşmış:

YORUMLAR