ÖSYM Başkanı KPSS İçin Alınan Covid-19 Önlemlerini Açıkladı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, bu yıl milyonlarca kişinin gireceği KPSS için alınan Covid-19 önlemleri hakkında önemli bir açıklama yaptı. İşte detaylar!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, milyonlarca adayın gireceği KPSS ve diğer sınavlar ile ilgili alınan önlemler ile ilgili Twitter üzerinden önemli bir açıklama yaptı. Prof. Dr. Aygün'ün Twitter'da yayımladığı tweet dizisinde yapılacak KPSS için alınan Covid-19 önlemleri yer aldı. ÖSYM Başkanı tarafından duyurulan KPSS ve diğer sınavlara ilişkin tedbirler ile ilgili detaylar haberimizde.

KPSS İçin Alınan Covid-19 Önlemleri Neleri İçeriyor?

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, kısa bir süre önce Twitter üzerinden sınava girecek adaylar için önemli bir duyuru yaptı. Prof. Dr. Aygün'ün Twitter'da yaptığı açıklamada KPSS ve yakın bir zamanda yapılacak diğer önemli sınavlar için alınan tedbirler sıralandı. ÖSYM Başkanı tarafından yayımlanan açıklama içerisinde yer alan tedbirler ise şu şekilde:

• Sınav binalarının/salonlarının sınavdan önce detaylı temizliği yapılmakta ve dezenfekte edilmektedir.

• Koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacaktır. İsteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebileceklerdir.

• Sınav görevlilerimize maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacaktır. Adaylar ve görevliler kendi maskeleri ve/veya siperlikleriyle de gelebileceklerdir.

• Covid-19 ile ilgili durumu olan adaylar HES kodlarından belirlenecek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Covid-19 durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerimizde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar.

• Bu durumda olup sınav yeri değiştirilen adaylar Başkanlığımız tarafından sms ile bilgilendirilecektir.

• Sınav görevlilerimizin Covid-19 durumları HES kodları aracılığıyla takip edilecektir. Covid-19 durumu belirlenen sınav görevlilerinin görevleri iptal edilerek yerlerine yeni görevlendirmeler yapılacaktır.

• Adayların sınav binalarına ulaşımı için sınav binalarının bulunduğu bölgelere belediyeler tarafından daha sık seferler düzenlenmesi sağlanacaktır.

• Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacaktır.

• Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecektir.

• Okul bahçeleri girişinde/önünde kümelenmenin önlenmesi için aday yakınlarının beklememeleri ve ayrılmaları önem arz etmektedir.

YORUMLAR