Kripto Para Birimlerinin Değeri 200 Milyar Doları Geçti

Ethereum Bitcoin

Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan blockchain ile geliştirilen kripto para birimleri gün be gün değerlerini katlamayı sürdürürlerken, yapılan yeni bir araştırma bütün kripto para birimlerinin toplam değerini ortaya çıkardı.

Bitcoin, Ethereum, Ripples, Stellar vb. onlarca farklı kripto para birimi, kimi resmi olarak kimi de gayrı resmi olarak üretilmeye ve kullanılmaya devam edilirken, Coinmarketcap isimli bir internet sitesi, bütün bu para birimlerinin toplam değerini hesapladı. Para birimlerinin işlem gördüğü çeşitli mecralar baz alınarak hazırlanan istatistikte, bu paraların toplam değerlerinin 200 milyar doların üstüne çıktığı belirtildi.

Son bir haftada yaklaşık 35 milyar dolarlık yeni para girişinin olduğu kripto para pazarının en büyük oyuncusu da tahmin edebileceğiniz üzere Bitcoin oldu. Kısa bir süre içerisinde 1.750 dolardan fazla değer kazanmasıyla tekrar gündeme gelen Bitcoin’in hacmi, bu süreçte 75 milyar doların da yukarısına çıktı.

1100’den fazla para çeşidinin bulunduğu bu pazarda, çeşitli borsalarda değeri 7.500 dolara kadar yükselen Bitcoin’in liderliğinin ise bütün diğer para birimlerinin yükselmesine öncülük ettiği söylenenler arasında yerini buldu. Geçtiğimiz hafta kripto para birimlerine yatırılan 35 milyar doların, 31 milyar dolarlık bölümünün Bitcoin’e yapılması da bunun göstergelerinden bir tanesi olduğu kaydedildi.

YORUMLAR