Kripto Para Girişiminin CEO'su 120 Yılla Yargılanıyor

arisebank jared rice

AriseBank isimli bir blok zinciri girişimi kuran ve Visa benzeri bir sistemle para transferi yapmayı vaat eden Jared Rice, topladığı 4 milyon dolarla kayıplara karışmıştı. Yakın zaman önce yakalanan Rice, 120 yıl hapis cezasıyla yargılanmaya başladı.

AriseBank ile dünyanın ilk merkeziyetiz banka platformunu kuracağını söyleyen Jared Rice, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu onaylı banka servisi yaratarak, bütün sistemi yasal yapacağını belirtmişti. İlk aşamanın ardından Visa benzeri bir kredi kartı sistemi kuracağını da dile getirenm Rice, bir süre önce girişimi için yatırım toplamaya başlamıştı.

Oldukça iddialı söylemleriyle birçok yatırımcının ilgisini çeken ve 4 milyon dolardan biraz daha fazla para toplamayı başaran Jared Rice’ın, topladığı paraları sistemi geliştirmek için harcamak yerine hotellerde ve partilerde yediği anlaşılmıştı. Dolandırıcılık ihbarları üzerine harekete geçen ABD emniyet birimleriyse AriseBank’ın kurucusunu yakalayarak, cezaevine göndermişlerdi. Yapılan araştırmalardan sonraysa Teksas’ta kurulan AriseBank girişiminin, Teksas sınırlarında bankacılık işlemi yapmak için hiçbir girişimde bulunmadığı, federal kurumlardan izin almadığı, Visa ile herhangi bir anlaşması olmadığı tespit edildi.

Jared Rice, AriseBank’ın ICO sürecinde 600 milyon dolar para toplandığını iddia ederek, bir süre gündemde kalmayı başarmıştı. Yine dava sürecinde yapılan araştırmalarda, AriseBank’ın sadece 4 milyon dolar toplayabildiği belirtildi. Toplanan bütün paraları hotellerde ve partilerde ezen Rice, dolandırıcılık suçlamasıyla hakim karşısına çıkarken, hazırlanan iddianamede 120 yıl ceza ön görüldüğü de dile getirildi. Böylece sonu Bank ile biten bir başka girişim daha paralarla toz olmuş oldu.