Kripto Paralar Birkaç Saatte 13 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Bitcoin market

Kripto para marketi bir süredir stabil şekilde hareket ederken, beklenmedik bir düşüş yaşamaya başladı. CNBC tarafından aktarılan habere göre bütün kripto paralar sadece üç saat içerisinde 13 milyar dolar değer kaybetti.

Kripto para takip sitesi CoinMarketCap, Bitcoin’in yüzde 4.38 değer kaybettiğini gösterirken, Ethereum’un yüzde 11.36, Ripple’ın yüzde 12.19 ve Bitcoin Cash’in yüzde 12 değer kaybettiğini gösterdi. Bütün bu düşüşler son yirmi dört saatin değerlerini ifade ederken, büyük düşüşler ise son üç saat içerisinde yaşandı. CoinMarketCap’te listelenen büyük kripto paraların hepsinin ekside olduğu dikkat çekerken, asıl kayıp, listenin en üstündeki isimlerde yaşandı.

Geçtiğimiz ay Bloomberg, MVIS CryptoCompare Digital Assets 10 Index tarafından yapılan araştırmayı aktarmış ve bütün kripto para dünyasının Ocak 2018’den bu yana yüzde 80 oranında düşüş yaşadığını belirtmişti. Markets isimli internet sitesinde görev yaşan Şef Analist Neil Wilson ise “Yaşanan düşüş, kripto para dünyasının aslında kocaman bir balon olduğunu, daha önce uyardığımız şekilde, gösterdi” demişti.

kripto para 2018

Tekrar yükselebilir

Başka analistler ise kripto para dünyasında yaşanan gelişmelerin, bir başka büyük yükselişin habercisi olduğunu söylemişlerdi. Daha önce International Monetary Fund isimli kuruluş da kripto paraların büyük bir yükseliş daha yaşayabileceğini ve uluslararası finansal sistemde yeni bir kırılma yaşatabileceğini ifade eden bir rapor yayınlamıştı.

2017 yılının ilk günlerinden sonra hızlı bir yükseliş sergilemeye başlayan Bitcoin ve diğer kripto paralar, dünyadaki birçok insanın ilgisini çekmiş ve yükselişi katlanarak büyümüştü. Ocak 2017’de 800 dolar seviyesinde olan değeri yılın son aylarında 20 bin dolar seviyesine dayanan Bitcoin, “yatırım aracı mı yoksa büyük bir balon mu?” tartışmalarının yaşanmasına sebep olmuştu.