Kuantum Bilgisayarların 100 Milyon Kat Daha Hızlı Olduğu İspatlandı

Kuantum Bilgisayarların 100 Milyon Kat Daha Hızlı Olduğu İspatlandı

Uzun süredir üzerinde çalışmalar yapılan kuantum bilgisayarların normal bilgisayarlardan 100 milyon kat daha hızlı olduğu Google ve Nasa işbirliğiyle ispatlandı. 

Geleceğin bilgisayarları olarak nitelendirilen kuantum bilgisayarlar üzerine uzun süredir çalışmalar yapılıyor. İlk kuantum bilgisayar geçtiğimiz yıl D-Wave Systems tarafından icat edilmişti. Bu bilgisayarların icat edilmesiyle Google ve Nasa ortak hareket ederek bir araştırma merkezi kurdu. Pek çok tartışmayı beraberinde getiren kuantum bilgisayarlar için Google ve Nasa yeni iddialar ortaya attı. Yaptıklar testlere göre bu bilgisayarların normal bir bilgisayarın 10 bin yılda yapacağı hesaplamayı bir kaç saniye içerisinde yaptığını söylediler.

Kuantum bilgisayarların aşırı ısınma sorunu olmadan karmaşık matematiksel denklemleri çözme kapasitesi bulunuyor. Kuantum fiziğini temel alan bu bilgisayarlarda atom ve atom altı parçacıkların bileşimleri değiştirildi. Bu sayede geleneksel fizik kurallarının dışında işlem yapan bilgisayarlar için yapılan açıklamalarda bu bilgisayarların aynı anda birden fazla işlem yapabileceği söylendi. Ünlü bilimadamlarından Einstein ise ileride bu tür bilgisayarların imal edilme oranının çok yüksek olduğunu ancak bu bilgisayarların ürkütücü bir adım olabileceğini söylemişti.

Her ne kadar hakkında olumsuz eleştiriler yapılsa da Dünya'nın önemli şirketleri şimdiden kuantum bilgisayarlar için sipariş verdi. Google ise bu bilgisayarlar ile yapay zeka yönünde çalışmalar yapmayı hedefliyor.

YORUMLAR