Kulak Çınlaması Bilim İnsanlarını Şaşırtmaya Devam Ediyor

Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, kulak çınlaması ile ilgili henüz net bir sonuç alınamadı. Neredeyse bütün hikayelere konu olan ve herkes tarafından merak edilen kulak çınlaması ile ilgili bilim insanları araştırma yapmaya devam ediyor. İşte haberimizin detayları.

M.Ö.1600 yıllarına kadar devam eden kulak çınlaması araştırmaları ilk başlarda mitolojik düşünülüyordu. Ancak ilerleyen dönemlerde bunun daha çok beyindeki aktivasyondan kaynaklı olduğu ifade edildi. Tinnitus da denilen kulak çınlaması her ne kadar daha çok yaşlı insanlarda görülse bile, önemli ölçüde gençlerde de rastlanılan durumlar arasında yer alıyor. 

Kulak çınlaması hangi faktörlere bağlı

Tespit edilen 200’den fazla durum, kulak çınlaması için şu anda geçerli. Baş ve boyun yaralanmaları, dolaşım bozuklukları ve bazı ilaçların yan etkileri gibi birçok faktör kulak çınlamasının en büyük nedenleri olarak görülüyor.

Bilim insanları ve ilaç şirketleri kulak çınlaması ile ilgili ortak çalışmalar yürütmesine rağmen, henüz net bir çözüm üretilemedi. Hatta çoğu bilim insanı kulak çınlamalarının hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığını bilmiyor bile. 

Kulak çınlaması çoğu zaman hayatı çekilmez hale getirebiliyor. Özellikle de iş hayatında kulak çınlamasının yoğun olarak hissedilmesi bazı kişilerin tüm işlerinin mahvolmasına neden olabiliyor. Bu nedenle bilim insanları daha çok şiddetli kulak çınlaması yaşayan kişiler için ek tedaviler geliştirmeye çalışıyor. Peki sizce de kulak çınlamasının tedavisi ilerleyen dönemlerde mümkün olabilir mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.