Kullan At Maskenin Ömrünü Uzatan Sıvı Geliştirildi

Antalya Teknokent'te faaliyet gösteren Nanoen Araştırma ve Geliştirme ekibi kullan at maske yüzeyindeki virüsleri öldüren sıvı geliştirdi. İşte ayrıntılar!

Antalya Teknokent'te faaliyet gösteren Nanoen Araştırma ve Geliştirme ekibi, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında yeni bir teknoloji geliştirdi. Nanodis olarak adlandırılan sıvı; telefon, kullan at maske, bilgisayar gibi yüzeylerdeki bakteri, mikrop ve virüsleri yüzde 99,99 oranında yok ederek günlerce koruma sağlayabiliyor. Antalya Teknokent'te geliştirilen Nanodis ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde.

Nanodis, Kullan At Maskeleri Daha Uzun Ömürlü Yapıyor

Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç, Doç. Dr. Murat Akarsu, Doç. Dr. Esin Akarsu, öğretim görevlisi Dr. Ömer Kesmez ve lisansüstü öğrencileri Eylül Odabaş, Tuğçe Kuruca, Gizem Sivri ve Başak Aslıhan Bağcı'un yer aldığı ekip, antimikrobiyal özelliğine sahip olan sıvı ürünleri inceleme altına aldı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Diş Hekimliği Fakültesi kliniğinde test edilen sıvı hakkında açıklamalarda bulunan ekip, kendi ürünlerindeki antimikrobiyal etkinin rakip ürünlerin sahip olduğu antimikrobiyal etkiden çok daha iyi sonuçlar verdiğini ifade etti. Ekip tarafından geliştirilen Nanodis isimli sıvı, bilgisayar ve röntgen gibi cihazların yüzeyindeki bakteri, mikrop ve virüsleri yüzde 99,99 oranında yok etti. Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç geliştirilen sıvıya dair açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İyonik gümüşün sitotoksisitesi metalik gümüşe göre daha düşük. Bütün dünyada gümüş çok rahat kullanılan bir ürün. İlaç sektöründe dahi kullanılıyor. Ayrıca Türkiye'de üretilen ve dünyaya satılan vücutta kullanılan implantların yüzeyi de geliştirdiğimiz nano iyonik gümüş içeren bir karışımla antimikrobiyal kaplıdır. Bu da Sağlık Bakanlığı'ndan onaylıdır ve bütün dünyaya satılmaktadır. Burada önemli olan miktarıdır. Zaten iddiamız bu karışımın yüzeylerde kullanılmasıdır. Yüzeyi özel bir hale getiriyoruz. Genellikle bulaş tükürükle oluyor. Biz işte bu bulaşmayı engelliyoruz. Tutunmasını zorlaştırıyoruz. Tutunsa dahi içeriğindeki nano gümüş iyonu sayesinde yaşamasına imkan vermiyoruz."

YORUMLAR