Kullandığınız Pek Çok Android Uygulaması Gereksiz Gizli Veri Gönderiyor

Kullandığınız Pek Çok Android Uygulaması Gereksiz Gizli Veri Gönderiyor

Android telefon ya da tablete sahipseniz çok olmasa bile popüler uygulamaları mutlaka kullanıyorsunuzdur. Bu uygulamaları yüklerken sizden istenen izinleri de biliyorsunuz. Uygulamaları kullanabilmek için verdiğimiz bu izinlerden sonra uygulamalar izinler sayesinde pek çok verimize ulaşabiliyorlar. Fakat yeni yapılan bir araştırma sonucu, popüler Android uygulamalarının çoğunda gereksiz gizli veri gönderimi yapıldığı ortaya çıktı.

Android uygulamaların verilerimizi aldığı ya da gönderdiği bir gerçek fakat yapılan yeni araştırmaya göre en popüler 500 Android uygulamasının gerçekten gereksiz olan verileri gizli olarak gönderdiği ortaya çıktı. Uygulamaların ya da fonksiyonlarının çalışması için gerekli olan veriler dışında gerekmeyen verilerin de gizli olarak gönderilip alınması aslında milyonlarca kullanıcı için ciddi bir tehdit fakat artık o kadar umursamaz hale geldik ki, verdiğimiz izinleri bile zaman zaman kontrol etmiyoruz.

Araştırmaya dahil olan en popüler Android uygulamaları olmasına rağmen, bazı uygulamalar bu tür gizli veri göndermeleri uygulamalarının ilerleyen süreçte daha iyi çalışabilir hale gelmesi için de yapıyor. Örneğin performans ve yaşanan sorunların verilerini de toplayan uygulamalar, bu verileri kullanarak uygulamanın sonraki versiyonlarını daha da gelişmiş ve performanslı hazırlayabiliyor.

Normal şartlarda gizli olarak yapılmasa kullanıcılar için herhangi bir sorun oluşturmayacak olan bu problem, kullanıcılara herhangi bir katkı sağlamamasına rağmen gizli olarak yapılıp gereksiz yere risk alınmasını sağlıyor.

iOS'a göre sunduğu özgürlük nedeniyle pek çok kullanıcının tercih ettiği Android'in de kötü tarafları yok değil. Bu sorunu da Android'in eksileri hanesine yazabiliriz. Siz uygulamaların gereksiz verileri gizlice gönderip almaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

YORUMLAR