Kullanıcı Bilgilerini Paylaşmayan Facebook Şefi Tutuklandı!

Kullanıcı Bilgilerini Paylaşmayan Facebook Şefi Tutuklandı!

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olay popüler bir sosyal medya servisini yönetmenin ne derece zor bir iş olduğunu bize gösterdi. Haberimize konu olan olay Brezilya'da yaşanmış ve polis Facebook'un üst düzey bir yöneticisi olan Diego Dzodan'ı mahkeme kararına uymadığı gerekçesiyle tutuklamış.

Bütün olayların başlangıcı ise 2014 yılına uzanıyor. Uyuşturucu ticareti yapan bir organize suç örgütünün peşine düşen polis güçleri bu arayışlarını kolaylaştırmak için örgüt üyelerinin kişisel ele geçirmeye çalışıyor ve bu amaçla mahkemeye başvuruyor. Mahkeme de Facebook'un şüphelilerden bazılarının kullanıcı bilgilerini paylaşması gerektiği konusunda karar veriyor. Fakat istenen bu bilgiler WhatsApp bilgileriydi ve Facebook WhatsApp firmasını 2014'te satın almıştı.

Facebook yetkilileri ilk başta bu kararı görmezden gelmiş. Bu nedenle firmaya her gün için 13 bin dolara yakın bir tutarda ceza kesilmiş. Toplamda bu ceza 250.000 dolara ulaşmış ve mahkeme hala kararına uymayan Facebook'un şefi Diego Dzodan'ı tutuklama kararı vermiş.

Facebook'un bu karara uymama sebebi ise firmanın istenilen bilgilere sahip olmadığını iddia etmesi. Facebook, WhatsApp'ı satın almış olsa da WhatsApp'ın halen ayrı bir firma olduğunu ve bu nedenle istenilen bilgileri açıklamasının imkansız olduğunu açıklıyor.

Facebook'un sahibi olmadığını iddia ettiği bilgilerin şifrelenmiş olma ihtimali de var. Eğer bu bilgiler şifrelenmişse geçtiğimiz dönemde Apple ve FBI arasında yaşanan davaya benzer bir dava karşımıza çıkabilir.

Google, FBI Davasında Apple'a Hukuki Destek Verecek

YORUMLAR