Kullanıcı Yorumları Satılığa Çıktı

İnternette yorum satma

Britanya’nın resmi yayın organı BBC, ilginç bir araştırmanın altınıza imzasını attı. Bir grup muhabir, internet yorumlarının peşine düştü.

Hayali işletmeleri için beş yıldızlı yorumlar satın almak isteyen muhabirler, uzun uğraşlar sonucunda bunun mümkün olduğunu ortaya çıkardılar.

5 yıldız yorum

BBC Türkiye tarafından aktarılan yeni haberde, BBC 5 araştırmacıları, dünyanın önde gelen inceleme sitesi Trustpilot’ta yayınlanmak için beş yıldız notu veren yorumlar satın almayı başardığı bilgisine yer verildi.

Araştırma, çeşitli e-ticaret siteleri üzerinde gördüğümüz mağaza ya da işletme yorumlarının ne derece gerçeği yansıttığını belirlemek adına başlatılmıştı. Özellikle yüksek puanları olan yerel mağazalara rağbet gösterildiği, yetişkinlerin büyük çoğunluğunun bu puanlardan hareketle satın alma tercihlerini belirlediği düşünülürse, internet yorumları oldukça önemli hale gelmişti.

İnternet yorumlarının doğruluğunu tespit etmek için harekete geçen araştırmacılar, yorumlara bakmak için çokça ziyaret edilen Trustpilot isimli internet sitesinin ardından radarlarını Amazon’a çevirdiler. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi üzerinde satış yapan bazı mağazaların yüksek puanlar karşılığında indirim dahi yaptıklarını gören BBC muhabirleri, çoğu zaman bu yorumların gerçeği yansıtmadığını söylediler. İngiltere’deki Rekabet Kurumu ise ülkede her yıl 23 milyar sterlinlik alışverişin bu sitelerde yazılan yorumlara göre yapılıyor olabileceğini açıklamıştı.

Daha önce yapılan bir başka araştırmaysa Amazon üzerinde yer alan yorumların yarısının doğru olmama olasılığı bulunduğunu göstermişti. 2016 yılında Amazon ve birçok başka internet sitesi sahte yorumları cezalandıracağını açıklamış ve sahte yorum satan insanlar, Facebook grupları kurmak suretiyle işlerine devam etmişlerdi. Bu gruplardan bazılarına üye olan BBC 5 araştırmacıları, üye olduktan dakikalar sonra çeşitli şirketlerden mesajlar almaya başladı. Bu şirketler Amazon’dan ürünlerini alıp olumlu yorum bırakmaları karşılığında para iadesi öneriyordu. Yazışmalar sırasında bu teklifi yapan kişilerden biri “Bizin için 5 yıldız daha iyi, markamıza değer veriyoruz ve size söz verdiğimizi gibi paranızı iade edeceğiz” yorumunu yapabileceklerini dahi yazdı.