Kullanıcılar Google Asistan’ın Değişken Tavırlarından Şikayetçi

Google Asistan Değişken Tavırları

Google Asistan, Siri, Bixby ve Cortana gibi yapay zekalı dijital asistanlar her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Birçok farklı Android cihazda kullanılabilen Google Asistan, rakiplerine kıyasla çok daha iyi sonuçlar veriyor.

Yine de bu yapay zekalar da bazen hata yapabiliyor ya da beğenilmeyen davranışlar sergileyebiliyor. Google Asistan kullanıcıları da, yapay zekanın rastgele cinsiyet, dil ve aksan değiştirmesinden şikayetçi. Google Asistan forumundaki şikayetlere göre, Google Asistan sorulara cevap verirken rastgele bir biçimde cinsiyetini, dilini ya da aksanını değiştiriyor. 

Google Asistan ile ilgili forumdaki diğer şikayetlere bakıldığında, bazı kullanıcılar cihazının sadece 'OK Google' komutuna cevap vermediğini söylerken, bazıları ise asistanın ABD'den İngiltere İngilizcesine rastgele olarak geçtiğini ve eski haline geri getirilemediğini söylüyor. Bir başka kullanıcı da Google Asistan'ı İngiliz kadın sesi olarak ayarlamasına rağmen, asistanın erkek olarak ve Amerikan aksanıyla konuştuğunu söylüyor.

Google Asistan Değişken Tavırları 2

Sorunların, Google'ın asistana birden fazla dil konuşma desteği getireceğini duyurmasının bir hafta sonrasında çıkmaya başladığı belirtiliyor. Asistana getirilen bu yeni destek, yapay zeka ile istediğiniz dilde konuşmanızı sağlıyor. Destek şu an için sadece İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca ve Japonca dillerinde çalışıyor ve ilk olarak iki dilin seçilmesini gerektiriyor.

Telefonları, TV’leri, akıllı hoparlörleri ve giyilebilir teknolojileri etkileyen tüm bu sorunlardan Google’ın da haberdar olduğu söyleniyor.

YORUMLAR