Kullanıcılarının Nefret Ettiği Java İçin Yolun Sonu Gözüktü!

Kullanıcılarının Nefret Ettiği Java İçin Yolun Sonu Gözüktü!

Milyonlarca bilgisayar üzerindeki tarayıcılarda zorunlu olarak yüklü olan popüler olan ancak çok da sevilmeyen Java aplletler, Oracle'nin kararıyla birlikte bir daha asla güncellenmeyecek şekilde sonlandırılacaklar.

Neredeyse internette karşınıza çıkan tüm uygulamalar Java appletler ve Flash Player iş birliği sayesinde çalışıyor. Yani insanların sevmediği bu iki yazılım birleşip uygulamalara hayat verebiliyorlar. Geçtiğimiz aylarda Flash Player'ın artık destek vermeyeceğinin açıklanmasından sonra çoğu internet sitesi yazılımlarını daha yenilikçi sistemlerle birlikte güncellemeye başladı. Bu sitelerden en ünlüsü olan Facebook'ta video oynatıcılarını Flash Player desteğinden kurtarıp HTML 5 ile uyumlu hale getirmişti. Bu yeniliklerin yapılmasının ardından Java appletlerin de Flash Player ile beraber sona erdirilmemesi gündeme geldi.

Oracle, kullanıcıların hali hazırda kullandığı Java appletlerin son güncellemesini Eylül ayında dağıtacağı JDK 9 ile yapacak. Ancak Java appletlerin tamamen tarayıcılardan ve hayatımızdan ne zaman çıkacağına dair kesin bir bilgi yok. Bunu yapmadan önce Oracle'ın Java appletlerin yerine geçebilecek daha kararlı ve kullanışlı bir başka yazılım grupları geliştirmesi gerekecek gibi görünüyor. Oracle bu durumla ilgili olarak Java'ya alternatif olarak yazılım geliştirebilecek profesyonelleri zaten Java Web Start'a davet etmeye başladı bile. Yani şirket ana programını kapatsa da Java'nın adını bir şekilde yaşatmaya devam edecek gibi görünüyor.

Google Chrome ve Microsoft Edge tarayıcılar zaten bir süre önce Java'dan arındırılmış ve kullanıcılarına daha keyifli bir kullanım sunmuşlardı. Bu sayede güncel yazılım kullananlar Eylül ayından sonra zaten herhangi bir sıkıntı yaşamayacak. Öte yandan Java tabanlı tarayıcı kullananlar Oracle tarafından zamanı geldiğinde uyarılacaklar. 

Java Applet nedir?

Java Applet, Java yazılım dilinin internet üzerinde bir çok uygulamalara grafiksel arayüzü oluşturmak için kullanılan bir yazılım parçacığı olarak adlandırılabilir. Bu aplletler sayesinde grafik kullanıcı ara birim programları çalıştırılabiliyorlaar. Öte yandan Java Applet,bir tarayıcı içerisinde çalışan program parçası olarak da tanımlanır. Bir web sayfasında bir resim veya tablo gibi belli dikdörtgen alanlar içerisinde çalışırlar ve programlamayla yapıbilecek bir çok işlemi de gerçekleştirebilirler.

Flash Player Yine Güncellendi Ama Flash'tan Kurtulmanız İçin 5 Geçerli Sebep Var 

YORUMLAR