Küresel Bankalar Yeni Dijital Para Birimleri Oluşturmaya Çalışıyorlar

Küresel Bankalar Yeni Dijital Para Birimleri Oluşturmaya Çalışıyorlar

Dünyanın 4 büyük bankası liderliğinde 2018 yılında piyasalara girmesi hedeflenen alternatif dijital bir para birimi üzerinde çalışılıyor.

 Deutsche Bank, Santander , BNY Mellon ve İsviçreli yatırım bankası UBS liderliğinde geliştirilecek olan dijital para, yaklaşık bir yıldır geliştiriliyor.

Utility Settlement Coin (USC) adı verilen "para birimi", bankalarla birlikte, aracı şirket ICAP tarafından da destekleniyor. Bu detay önemli, çünkü ICAP’in para biriminin merkez bankaları tarafından kabul görmesi konusunda etkin rol oynayabilecek bir departman.

Financial Times’da yayınlanan habere göre,  4 bankanın geliştirileceği yeni para birimini 2018 başlarında ticari kullanıma sunulabilecek. ‘Blockchain’ adı verilen yeni teknolojide dijital para akıllı algoritmalar tarafından üretilecek.

Bu arada bankacılık sektörünün önde gelen farklı kuruluşları da benzer teknolojiler üzerinde çalışıyor. ABD’li Citigroup ‘Citicoin’, yatırım bankası Goldman Sachs ise SETLcoin adını taşıyan dijital ürünler geliştirmek için kolları sıvamış durumdalar. Uzmanlar zamanla yürürlüğe girmesi beklenen dijital paralarla ödemeler konusunda küresel çapta yeni bir sayfanın açılacağına işaret ediyorlar.

Dijital Para Güvenli mi?

Dijital para sistemlerinin güvenlik konusunda bazı çekinceleri var. Zaten sistemlerin hemen ticari dolaşıma girememesinin en önemli sebeplerinden biri de güvenlik sorunsalı. Son olarak 72 milyon dolarlık Bitcoin’in çalınması bu endişeleri daha da artırdı. Geçerli ve kararlı bir güvenlik sistemi oturtulmadan bu dijital para birimlerini bir süre daha göremeyebiliriz. 

Microsoft, BitCoin Ödemelerini Kabul Etmeye Başladı

1,75 Milyon Dolar Değerinde BitCoin Çalındı

YORUMLAR