Küresel GPS Sistemlerinde Saptanan Bir Açık Hayatlarımızı Tehlikeye Atıyor

Küresel GPS Sistemlerinde Saptanan Bir Açık Hayatlarımızı Tehlikeye Atıyor

GPS sistemlerine dışarıdan müdahale edilerek araçların rotalarının saptırılacağı ve çeşitli kazalara yol açılabileceği saptandı.

GPS servisi Globalstar tarafından yapılan bir araştırma küresel GPS sisteminde, çok büyük bir açığın saptanmasını sağladı. Globalstar teknik ve güvenlik ekibinin araştırmasına göre, bir sanal korsan, hedef aldığı her hangi bir GPS kullanıcısının sinyallerini takip ederek bulunduğu yeri takip edebiliyor, hatta isterse kullanıcıyı yanlış rotalara yönlendirebiliyor. GPS sistemindeki bu açık özellikle ticari kargo taşıyan araçların yerlerinin kolayca saptanmasına ve yüklerinin çalınmasına izin verebiliyor.

Globalstar’ın araştırmasına göre, GPS sistemindeki bu açık, uydu ile alıcı ve verici cihazlar arasındaki iletişimin şifresiz olarak yapılmasından kaynaklanıyor. Üstelik bu açığı kapatıp iletişimi şifrelemek de mümkün değil. Çünkü GPS sisteminin kod ve donanım mimarisi böyle bir yama yapılmasına da izin vermiyor..

Globalstar’ın yaptığı açıklama bu durumun ciddiyetini de gözler önüne seriyor. Globalstar raporunda; kazalar veya felaketler sonrasında hayatta kalanları bulmak için GPS sistemini kullanan yardım ekiplerinin bu tür saldırılardan olumsuz etkileneceği ve gereken yardımların yerlerine ulaşamayacağı belirtiliyor. Öte yandan, sanal korsanların GPS kullanıcılarını tanımadıkları yollarda ters trafiğe sokarak hayatlarını tehlikeye atabileceklerinin de altı çiziliyor.

Globalstar çözüm olarak dünyanın yörüngesindeki 48 GPS uydusunun hepsinin değiştirilerek, kullanıcıların elindeki milyarlarca GPS cihazının da yenilenmesi gerektiğini savunuyor. Globalstar’a göre mevcut altyapıyla şifreli GPS iletişimi mümkün görünmüyor. Kısaca böyle ciddi bir sorun için henüz kısa vadede bir çözüm yok.

Bu Ünlü İsimleri Google'da Aramayın Başınıza Dert Almayın

Android'in Yeni Belası Stagefright'a Çare Yok

Dikkat, WhatsApp Sesli Mesaj Virüsü Geri Döndü

YORUMLAR