Küresel Isınmaya Karşı Güneş'e Sülfat Salınacak

Uzun yıllardır dünyamızın sabit sorunlarından biri olan küresel ısınmaya karşı bilim insanlarından yeni bir öneri geldi. Harvard ve Yale Üniversitelerinden araştırmacılar, güneş ışınlarını engelleyecek kimyasallar salmayı planlıyor.

İki farklı üniversitede toplanıp küresel ısınmaya karşı güneşin gölgelenebileceğini savunan bilim insanları, 'Stratosferik Aerosol Enjeksiyonu' (SAI) olarak da adlandırılan yöntemin altyapısı için 15 yıl çalışılması gerektiğini ifade etti. Yeryüzünün 20KM üstünde bulunan stratosfer katmanına düzenli olarak sülfat tanecikleri göndermek istiyor.

Bu yöntemin uygulanabilmesi için gerekli aracın üretilmediğini söyleyen araştırmacılar, özel uçak veya benzeri araçlar ile yapılabileceğini dile getiriyor. Fakat işin maddi boyutunda çaresiz kalan bilim insanları yılda yaklaşık 2,25 milyar dolar gibi bir bütçe gerektiğinden bahsediyor. Bu anlamda pek çok bilim insanı bu yöntemin olamayacağını savunuyor.

Ekstrem Hava Durumlarına Hazır Olun

Söz konusu yönteme karşı gelen Profesör Phil Williamson "Bu senaryolar problemlerle dolu, böyle bir yöntemi yürürlüğe sokmak için gerekli uluslararası desteği almak neredeyse imkansız." şeklinde konuştu. Küresel ısınmaya karşı güneşe karışılmasının yanlış olacağını söyleyen araştırmacılar, ekstrem hava durumlarının oluşabileceğini düşünüyor.