Küresel Korsan Avı Başladı! Yeni Saldırılar da Bekleniyor.

Küresel Korsan Avı Başladı! Yeni Saldırılar da Bekleniyor.

Tüm Dünya bir günde, 100 ülkede 130 binden fazla bilgisayarı ele geçiren korsanları konuşuyor. Bu saldırıdan etkilenen son PC kullanıcıları ve büyük şirketler ve devlet yönetimleri şimdiye kadar görülmemiş bir korsan avı başlattılar.

‘WanaCrypt0r 2.0’ adındaki zararlı yazılımın kullandığı siber saldırı için uluslararası araştırmacılar ve siber güvenlik uzmanları çalışmalara başladı. Bu kolektif çalışmaların amacı sorumluları bulabilmek.

Özel birimler harekete geçti.

Saldırılarla ilgili olarak, Avrupa polis teşkilatı Europol, “Benzeri görülmemiş bir seviyede gerçekleştirilen bu saldırının arkasındaki suçluları tespit etmek için uluslararası bir soruşturma başlatılacak” şeklinde bir beyanda bulundu. Bu açıklamanın hemen ardından harekete geçen Europol, Avrupa Siber Suç Merkezi’nde (European Cybercrime Centre) özel bir araştırma dosyası açtı ve özel olarak bir ekip görevlendirildi. ABD İçişleri Bakanlığı da harekete geçerek korsan avına katılan ülkelerin arasına dahil oldu. Microsoft, bu açığı daha önce keşfetmiş ve  mart ayında bir güncelleme yayınlamıştı.

Fidye katlanarak artabilir!

Korsanların fidye istediği bir sayfaya yönlendirilen kullanıcılardan şifrenin kaldırılması karşılığında sanal para birimi Bitcoin’de 300 dolara denk gelen bir fidye talep ediliyor. Ancak iş bu kadarla bitmiyor, bu parayı ödemek istemeyenler tehdit edilerek, "Ödemenin 3 gün içinde yapılması gerekiyor. 3 günü geçtiğinde fiyat ikiye katlanacak. 7 gün içinde ödeme yapılmazsa şifrelenen dosyaların tamamı silinecek” şeklinde bir uyarı alıyorlar.

Renault fabrikası üretimini durdurmak zorunda kaldı.

Dün gelen haberlere göre, bu saldırı, Oyak Renault’un Bursa fabrikasındaki üretimi de durdurdu. Fransa’nın güneybatısındaki Sandouville’deki fabrikanın ardından Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Oyak Renault fabrikasında da bilgisayar ve otomasyon sistemlerinin etkilenmesi nedeniyle üretim neredeyse tamamen durdurulmak zorunda kaldı. Fabrikadaki tüm bilgisayarlar kapatılırken,  2.5 vardiya üretim yapılamadı. Pazar günü tatil olması nedeniyle üretim yapılmayan fabrikada, üretimin gece yarısı 24.00 vardiyasında başlaması bekleniyordu, ancak teknik bakımların devam ettiği fabrikada gece vardiyası ve sabah 08.00 -16.00 vardiyalarına gelecek personele işe gelmemeleri haber verildi. 16.00-24.00 vardiyasında çalışanların ise işe gelip gelmeyeceklerinin henüz belli değil.

Europol: WannaCry 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayara yayıldı

Avrupa Polis Ofisi (Europol) Cuma gününden beri yayılmakta olan fidye yazılımı WannaCry'ın 150 ülkede 200 binden fazla bilgisayarı etkilediğini açıkladı.

Ellerindeki verileri İngiliz ITV kanalıyla paylaşan Europol Direktörü Rob Wainwright, dünyanın artan bir tehditle karşı karşıya kaldığını ve Pazartesi sabah daha fazla saldırı beklediklerini açıkladı.

Dünyada 99 Ülkeyi Etkileyen Virüs Türkiye'ye Sıçradı!

WannaCry Nedir, Nasıl Çalışır ve Nasıl Silinir

YORUMLAR