Küresel Notebook Sevkiyatı 2013’te Rekor Düşüş Yaşadı

Küresel Notebook Sevkiyatı 2013’te Rekor Düşüş Yaşadı

Global notebook gönderileri 2013’ün ilk çeyreğinde rekor bir düşüş kaydetti. Önce yüzde 14.1’e sonra 13.7’ye gerileyen notebook endüstrisi, tarihinde en keskin düşüşü yaşadı.

Digitimes Araştırma’nın yayımladığı son notebook raporuna göre, şu an endüstri son derece zayıflamış durumda. Digitimes araştırmacıları, dizüstü bilgisayarlarda birinci çeyrekte yaşanan düşüşün arkasındaki nedenin tabletlere olan güçlü rağbet olduğuna inanıyor. Ayrıca araştırmacılar, gelişmekte olan ülkelerin dizüstü bilgisayar piyasalarının da bu durumdan olumsuz etkilenmesini bekliyor.

Birinci çeyrekte Lenovo’nun Hewlett-Packard (HP) ile yer değiştirmiş olmasına ve dünya çapında en büyük dizüstü bilgisayar markası ve satıcısı haline gelmesine rağmen, Çin merkezli satıcının sevkiyatları hâlen rakiplerininki kadar düşük.

En iyi 10 markaya bakıldığında Samsung Elektronik ve Dell şirketlerinin kısmen daha iyi performans gösterdiği görülüyor. Özellikler Samsung, hem çeyrekte hem de yıl bazında sevkiyatını büyütmeyi başaran tek satıcı oldu. Ayrıca Samsung ilk beş marka arasında yer alan Asustek Bilgisayar’ı geçmeyi de başardı.

Samsung ve Acer arasındaki Pazar payı farkı, aynı zamanda fark edilir düzeyde küçüldü. Elitegroup Bilgisayar Sistemleri dışında tüm Tayvan merkezli tüm orijinal tasarım şirketleri, sıralı sevkiyat düşüşleri yaşadı. Quanta Bilgisayar, Inventec ve Pegatron Teknoloji en keskin düşüşü yaşayan şirketler arasında. Compal Electronics ise Quanta’yı geçerek en büyük notebook üreticisi oldu. 

Rusya 50 Milyar Dolarlık Uzay Projesini Devreye Sokuyor

YORUMLAR