Kuru Kafa Görünümlü Asteroid Bir Kez Daha Dünya'yı Teğet Geçecek

Kuru Kafa Görünümlü Asteroid Bir Kez Daha Dünya'yı Teğet Geçecek

Yaklaşık üç yıl önce tespit edilen ve kuru kafaya benzer yapısıyla tüm dünyanın dikkatini çeken 2015 TB145 isimli asteroid, 2018 yılında yeniden Dünya'yı teğet geçecek.

390 metre büyüklüğünde olan ve 2015 yılında Cadılar Bayramı sırasında Dünya'nın sadece 480 bin kilometre uzağından geçen asteroid, 2800 tonluk bir dinamit etkisine sahip. Dolayısıyla gezegenimize çarpması kıtasal ölçeklerde bir felakate neden olabilir. 

2015'te dünyamızdan teğet geçen "kuru kafa asteroid"i ile ilgili olarak NASA'nın Yakın Dünya Cisim progamı yöneticisi Paul Chodas şunları söylüyor: "Eğer doğrudan Dünya'ya yönelmiş olsaydı, bunun hakkında herhangi bir şey yapmak için çok geç kalmış olacaktık. Bu büyüklükte bir asteroidi geçişinden sadece 20 gün öncesinden tespit edebilmişken saptırmak imkansıza yakın bir olay"

Kuru Kafa Görünümlü Asteroid

Görüntüsüyle hayrete düşüren TB145 isimli Asteroid, 2018 yılının Kasım ayında bir kez daha Dünyamızı teğet geçecek. Oysa ki, bilim insanları 2015 yılında yaptıkları açıklamada, 390 metre büyüklüğündeki asteroid ile bir sonraki karşılaşmanın 2027 yılında gerçekleşeceğini söylüyorlardı. 

Gökbilimciler, asteroidin her 2.94 saatte bir dönüşünü tamamladığını ve  çarpan güneş ışığının sadece yüzde 5 veya 6'sını yansıttığını tespit etti. Andalusia Astrofizik Enstitüsü Astrofizikçisi Pablo Santos-Sanz, yaptığı açıklamada, "Bu muazzam şekilde kuru kafaya benzer gizemli asteroid, kömürden biraz daha fazla yansıtıcı bir yapıya sahip" dedi.

Araştırmacılar, asteroidin Güneş etrafındaki sayısız turdan sonra suyunu ve diğer maddelerini kaybetmiş bir kuyrukluyıldız kumu olabileceğini tahmin ediyor. Asteroidin Güneş etrafındaki turları Dünya'nın dönme süresine oranlandığında, 2015 TB145'in 2018'in Kasım ayında yeniden gezegenimize teğet geçeceği görülüyor.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) kıdemli çalışanı Dr, Joseph Nuth, gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazırlıklı olmadığını söylemişti. Nuth, böyle bir durumla karşılaşıldığı takdirde izlenecek yol haritasının bilinmemesinin büyük bir sorun olduğunu dile getirdi ve ekledi: "Bu riski bertaraf etmenin en efektif yolu, uzaya tek görevi Dünya'ya çarpması muhtemel asteroidleri araştıracak bir araç göndermek. Zira ancak bu şekilde olası felaketleri önleyebiliriz"

Sizce NASA göktaşları konusunda nasıl bir yol izlemeli? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR