Kuzey Kore ve Amerika Siber Savaşa Doğru Gidiyor

Kuzey Kore ve Amerika Siber Savaşa Doğru Gidiyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore’yi terörü destekleyen ülkeler listesine alıp almamak arasında gidip geliyor. Öte yandan Kuzey Kore ABD’den gelecek her hangi bir tehdit algılarlarsa Beyaz Sarayı hackleyeceklerini resmen açıkladı.

Sony Film Stüdyolarına yapılan saldırı sonrası gündem oldukça kızıştı. The Interview filmine tepki olarak yapılan saldırı oldukça başka boyutlara bürünecek gibi görünüyor. 

Başkan Obama Kuzey Kore’yi terörü destekleyen ülkeler listesine alıp almamak için bir birleşim çağrısında bulundu. Obama’ya göre terörist ülkeler ve teröre destek veren ülkeler listesinin son olaydan sonra güncellenmesi gerekiyor. 

Öte yandan ABD senatörü John McCain FBI’ın belgelerine dayanarak, arkasında Kuzey Kore’nin bulunduğunu iddia ettiği saldırının bir savaş ilanı olacağı iddiasında bulundu. McCain, Başkan Obama’nın Sony Stüdyoları saldırısının yeni bir tür savaş formu olduğunu artık anlaması gerektiğini savunarak, “Buna karşılık vermekte gecikmemek lazım” dedi. McCain Silikon Vadisi’nde kafası çalışan herkesin Kuzey Kore’ye karşı siber savaşta cephe almasını istiyor. 

Olayın Asya tarafında da sular durulmuyor. Kuzey Kore savunma komitesi ABD’den gelebilecek her hangi bir siber saldırı ya da güvenlik ihlalinin hemen karşılık bulacağını, Pentagon ve Beyaz Sarayın hedefte olacağını açıkladı. Açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın konuyla ilgili dedikodu üretmesinin çok rahatsız edici olduğunun da altı çiziliyor.

Görünen o ki; dünya bir siber savaşın eşiğinde olabilir. 

Sony, Korsanları Hacklemeye Çalışıyor

Sony Hacklendi, Hollywood Yıldızların Maaşları Açığa Çıktı

Sony, Çalınan Verilerin Medyadan Silinmesini Talep Etti

Sony‘i Kimin Hacklediği Asla Bilinemeyecek

YORUMLAR