Kuzey Kore'nin İnternet Sistemi Yanlışlıkla Dünyaya Açıldı

Kuzey Kore'nin İnternet Sistemi Yanlışlıkla Dünyaya Açıldı

Kuzey Kore, sadece kendi vatandaşlarının kullanabildiği, dışardan içe ve içerden dışa bağlantının bulunmadığı bir internet alt yapısı kullanıyor. Fakat geçtiğimiz gün ülkenin kapalı devre internet sistemi yanlışlıkla herkese açıldı ve ilk defa sitelerine dair bilgiler alabildik.

Bu haftanın başlarında Kuzey Kore'nin birinci seviyeli sunucusu, uluslararası transfer alabilecek şekilde değiştirildi. Kısa süreli bu değişiklik sırasında ülkenin ns2.kptc.kp isimli sunucusu ile transfer yapmak isteyenler herhangi bir engelle karşılaşmadılar ve ülkenin internet sitelerine dair bilgileri alabildiler. Sonuç olarak 24 milyon nüfusa sahip olan ülkenin sadece 24 internet sitesine sahip olduğu ortaya çıktı.

GTA 5'te karakterlerin telefonları üzerinden 84 internet sitesine ulaşabildiğimizi düşünürsek, ortada ne kadar vahim bir durum olduğunu görmemiz mümkün. Dahası ülkede kullanılan internet sitelerinden bazıları için bilgiler ve görüntüler de paylaşıldı: Cooks.org.kp, bir yemek tarifi sitesi, kcna.kp ülkenin haber ajansının resmi sitesi, friend.com.kp ne olduğu tam anlaşılamasa da bir sosyal ağ olduğu düşünülüyor.

Kuzey Kore Lideriyle Dalga Geçen Bir Oyunu da Hacklediler

Kuzey Kore'de 3G de Gitti, Kim Jung Un Obama'ya Hakaret Etti

YORUMLAR