KYK Başvurusu Nasıl Yapılır

KYK Başvurusu Nasıl Yapılır

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılı için KYK başvularının yapılacağı tarihi açıkladı. Bakanlık, KYK Başvurusu Nasıl Yapılır başlığıyla yayınladığı açıklama ile sürece dair detayları paylaştı. 

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı içerisinde bakanlığa bağlı yurtlarda kalmak, kredi ve burs imkanından yararlanmak isteyen öğrencilerin, başvularını ne zaman yapacakları ortaya çıktı. KYK tarafından yapılan resmi açıklamada 2017-2018 eğitim-öğretim dönemi yurt başvurularının ağustos ayında alınacağı belirtildi. 2016-2017 eğitim öğretim dönemi KYK yurt başvuruları 16 Ağustos ile 22 Ağustos 2016 tarihleri arasında alınmıştı.

2017-2018 KYK Başvuları Ne Zaman Başlayacak ve Bitecek?

KYK, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan ve 600 binden fazla öğrecinin yaşadığı 748 yurda, yerleşmek için öğrencilerden başvuruları alacağı tarihi açıkladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), yeni eğitim-öğretim yılı için yurt başvurularını Ağustos ayında almaya başlayacağını resmi olarak duyurdu. Henüz tam tarihi açıklanmasa da başvuruların Ağustos ayında başlayacağının altını çizen kurum, son başvuruların Ekim ayına kadar alacağını da kaydetti. 

KYK Başvurusu Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi başvuru yapmak isteyen adaylar, kyk.gsb.gov.tr internet sitesi üzerinden, "2017-2018 Öğrenim yılında yurt içinde yükseköğrenim programına girmeye ÖSYM veya ara sınıf öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız" sekmesine tıklayacaklar. Karşılarına çıkan "Başvuruda dikkat edilecek hususlar" yazısını dikkatlice okunduktan sonra, "Başvuru ve Güncelleme" yazısına tıklanır ve gerekli kimlik bilgileri girilir. Onaylama sayfasından sonra öğrenim bilgileri ve buna benzer kişisel veriler girildikten sonra kaydet tuşuna basılmak suretiyle kayıt tamamlanır. 

Burada dikkat edilmesi gereken husus, istenilen bilgilerin doğru olarak girilmesidir. Bilgilerinde hata yapan ya da kasıtlı olarak yanlış bilgiler verenlerin başvuruları olumsuz sonuçlanabilir. 

İlk KYK Ne Zaman Ödenir?

Konu hakkında açıklama yapan kurum: "Üniversite öğrencileri için burs ve kredi müracaatları Ekim ayında başlayacak olup 11 devlet kurumundan gelen bilgiler doğrultusunda Burs/Kredi kazananlara 2017 Ekim ayından itibaren ödemeler yapılacaktır. Burs ve kredi takvimine ilişkin ayrıntılar ilerleyen dönemde www.kyk.gov.tr internet adresinden ve @GSBYurtkur sosyal medya hesabından da yayınlanacaktır." şeklinde açıklama yaptı.

KYK Kredi ve Burslarına Başvuru Şartları Nelerdir?

Ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencileri, şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olan açık öğretim öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapanlar, Vakıf Üniversitesi öğrencileri, LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler, üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler, ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör sporcular ve ikinci öğretim de okuyan öğrenciler burs ve kredilerden yararlanabilmektedirler

Kurumdan daha önce burs veya kredi alanlar, okula kayıt yılı itibarıyla okulunu uzatmış olanlar, yabancı uyruklu öğrenciler, polis akademisi ve askeri okul öğrencileri, yüksek lisans eğitimi öncesinde hazırlık sınıfında olanlar, yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olanlar, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar ve burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler bu haktan yararlanamamaktadırlar

E-Devlet’ten Alınan Belgeler Artık Resmi Evrak Olabilecekler

Lisans ve Lisansüstü Burs Başvuruları e-Devlet Kapısında!

YORUMLAR